Anasayfa / Genel / Online Eğitim Nedir?

Online Eğitim Nedir?

Bilgisayar ve ardından da internetin hızlı gelişimi, insan hayatının pek çok noktasında büyük değişim ve dönüşümlerin yaşanmasına neden oldu. Çok farklı alanlarda yaşanan değişimler, bir zamanların en modern yöntemlerinin, artık geleneksel ya da klasik denilerek eskiye özgü kalmasına yol açtı. İnternet teknolojilerinin değişime uğrattığı alanlardan biri de eğitim alanıdır.

 

Klasik okul eğitimini neredeyse tamamıyla alt üst eden online eğitimler, günümüzde tüm dünyada milyarlarca kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Eğitim içeriklerinin internet üzerinden, bilgisayar ya da mobil cihazlarla alınmasına olanak sağlayan online eğitimin ilerleye yıllarda klasik eğitimi tahtından edeceği yönünde oldukça ciddi öngörüler bulunuyor. Görünüşe ve gidişata göre de bu durumun önünde şu anda herhangi bir engel bulunmuyor. Her geçen gün mobil cihaz kullanımının ve internete erişim oranında yaşanan artışın, online eğitimlere olan talebi de artırmasına bakarak, bu durumun imkansız olmadığını söylemek mümkündür.

 

Mekândan Bağımsız Eğitim

Geleneksel eğitimde öğrenmenin sağlanabilmesi için fiziksel bir mekânda bulunma şartı vardır. Bu da eğitimin dört duvar arasına sıkışmasına ve öğrencilerin uzun yıllar boyunca eğitimden mahrum kalmamak adına bulundukları coğrafi ortama hapsolmalarına neden olan bir durumdur. Online eğitim ise bunun tam tersi bir durumu öğrencilerin hizmetine sunar. Online eğitim sayesinde her yerde öğrenmek mümkündür. Öğrenciler dilerlerse seyahate çıkabilir ve bu seyahat esnasında da öğrenmeye devam edebilirler. Ya da sıcak yaz ve bahar günlerinde iç ortamlarda tıkalı kalmak yerine yeşil alanlarda ve bahçelerde eğitim alabilirler. Mekandan bağımsız olması, online eğitimi geleneksel eğitime göre avantajlı kılan durumların başında gelmektedir.

online kurs

Her Zaman Eğitim

Geleneksel eğitimi, online eğitim karşısında dezavantajlı konuma getiren durumlardan biri de zaman sınırlamasının olması. Eğitim almak isteyen kişiler, her gün kendilerine belirlenen saatlerde, belirlenen yerde olarak eğitim alabilme imkânına kavuşmaktadır. Ancak bu kendi özgürlüğünü her geçen gün daha fazla keşfeden ve bundan taviz verme konusunda isteksiz hale gelen bireyleri açısından olumsuz bir durumdur. Online eğitimde ise mekân sınırı olmadığı gibi, zaman sınırı da yoktur. Öğrenciler kendilerini öğrenme konusunda hazır hissettikleri zaman, öğrenmek için online eğitime başvurabilirler. Öğrenme psikolojisi alanında yapılan bazı araştırmalara göre de, bireyin kendini öğrenmek için hazır hissettiği saatte öğrenmeye başlaması, öğrenilen bilginin daha kalıcı olmasını sağlıyor. Yani her gün aynı saatte uyanıp istemeyerek okula giden bireylerin almış oldukları eğitimin verimli olduğunu söylemek, mümkün değildir.

 

Daha Düşük Eğitim Maliyeti

Online eğitimlerin fiyatları, okul eğitimleri ile kıyaslandığı zaman oldukça düşük seviyededir. Kurslarda ya da okullarda sadece ulaşım için harcanan para ile online eğitim kurslarına kayıt olabilmek ve kendini geliştirmek gibi bir avantaj söz konusudur. Üstelik günümüzde müşteri memnuniyeti açısından çok sayıda kursta para iade garantisi vardır. Bu da alınan online eğitim setinin beğenilmemesi durumunda, iade edilebilmesine olanak sağlayan bir durumdur.

 

Okullarda ve kurslarda böyle bir imkân yoktur ve yapılan sözleşmeler nedeni ile çoğu zaman bireyler kursu bıraksa bile para ödemeye devam etmektedir. Devlet okullarında bile okulun bırakılması, en az bir sene sonrayı beklemeyi gerektiren bir durum olduğundan dolayı, maddi olmasa bile zaman açısından zarar doğuran bir durumdur. Oysa online kurslar, istenilen zamanda başlatılabilme ve istenilen zamanda da sonlandırılabilme olanağına sahiptir. Bu da online kursların, klasik okullara ve kurslara karşı en büyük avantajlarından biridir.

 

Çok Yönlü Eğitim

Online eğitimin en büyük avantajlarından biri de pek çok konuda eğitim alabilmeye olanak sağlamasıdır. Örneğin bir alanda eğitim almak için üniversiteye kayıt olan bir kişinin, diğer alanlarda eğitim alma imkanı neredeyse ortadan kalkmaktadır. Zira üniversite bireylerin gün boyunca var olan bütün zamanlarını kaplayan ve boş oldukları süre içerisinde de ödevlerle zamanlarını doldurmaya devam eden bir kurumdur. Normal kurslara kaydolarak aynı anda birkaç konuda eğitim almak mümkündür, ancak bu kursların her birinin çok yüksek maliyetli olması nedeni ile kurslar yoluyla da birden fazla eğitim almak söz konusu değildir.

 

Online eğitim hem uygun fiyatlı olması hem de birçok konuda eğitim olanağı sağlaması nedeni ile bireylere aynı anda birkaç kursu takip edebilmelerini ve aynı andan birden fazla yönden kendilerini geliştirebilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca online kurslar istenildiği takdirde üniversite ya da okul derslerine takviye olması amacı ile de kullanılabilmektedir.

 

Dijital Sertifika

Online eğitim kurslarının büyük bir çoğunluğu, kursu tamamlayan adaylara dijital sertifika vermektedir. Herkesin kolayca üniversite mezunu olabildiği bir ortamda diplomalar artık eskisi kadar prestijli belgeler değildir. Dijitalleşmenin hayatın her alanını kaplamasıyla birlikte, dijital sertifikaların önemi de artmıştır. Online kurslardan alınan dijital sertifikalar sayesinde farklı alanlarda iş bulabilmek ve üniversite diplomasının yanı sıra sunabilecek başka yeterliliklere sahip olabilmek açısından önemlidir. Özellikle yazılım ve tasarım konusunda alınacak olan online eğitimler ve başarılı ile tamamlanması durumunda elde edilen dijital sertifikalar, iş başvuruları esnasında büyük kolaylıklar sunmaktadır.

uzaktan canlı eğitim

Çoklu Kullanım Olanağı

Online eğitim kurslarının en önemli avantajlarından biri de, kursun bir defa satın alındıktan sonra yeniden kullanılabilmesinin mümkün olmasıdır. Ya da aynı kurs üzerinden birden fazla kişinin eğitim alabilme olanağının bulunmasıdır. Klasik kurslarda, böyle bir avantajın varlığından bile söz etmek mümkün değildir. Her ne kadar bazı kurslar çoklu kayıtlarda indirimli fiyatlar sunsalar da, bu totalde oldukça büyük rakamlara denk gelmektedir.

 

Online eğitim setlerinde, set bir defa alındıktan sonra onlarca kişi tarafından kullanılması olanaklıdır. Bazı kurslarda aynı anda iki bilgisayardan giriş yapabilmek mümkün değildir. Ancak bu bile çoklu kullanımın önünde bir engel değildir. Online eğitimin bu olanağı sayesinde az miktarda para ile daha fazla kişi eğitim almaktadır. Bu da eğitim için harcanan paranın, geri dönüşünün daha verimli olması anlamına gelmektedir.

 

Çevrimdışı Online Eğitim

Online eğitimi mümkün kılan şey internet olsa da, derslere erişebilmek için her zaman internet gerekli değildir. Online eğitim seti bir defa bilgisayara ya da telefona indirildikten sonra, internet gereksinimi olmadan kullanılabilme olanağına sahiptir. Bu da bireyleri yalnızca okul anlamında mekândan bağımsız kılmakla kalmayan, aynı zamanda internetin olduğu alanlar ile de sınırlı kalmamalarına imkân tanıyan bir özelliktir. Yani bireyler dağda, kırsalda, kampta ve daha pek çok alanda eğitimlerine kesintisiz devam edebilmektedir.

 

En Çok Tercih Edilen Online Eğitimler

Günümüzde farklı konularda online eğitimlerin sunulduğu çok sayıda platformun yanı sıra, belirli bir konuda profesyonel olarak kurulmuş ve yalnızca o konuda online kurs satışı yapan internet siteleri de vardır. Online eğitim konusunda en çok tercih edilen konuların başında yabancı dil kursları gelmektedir. Başta İngilizce olmak üzere çok sayıda öğrenci yabancı dil öğrenmek için online eğitimleri tercih etmektedir. Dil kurslarının yanı sıra, yazılım ve programlama eğitimleri ile kurgu ve tasarım eğitimleri, online eğitimler arasında en çok talep edilenlerdendir. Ayrıca finansal konularda eğitim sağlayan online eğitim kurslarına olan ilgi de hayli yüksektir.

 

Online Bilişim Eğitimler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesi milli ekonomiye katkı sağlayacak

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!