Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Photoshop’ta Adjustment ve Levels Paneli Kullanımı

Photoshop’ta Adjustment ve Levels Paneli Kullanımı

A-Koyu tonları gösterir.

B-Açık ve Koyu tonlar arasındaki değerdir.

C-Açık tonu-ışığı gösterir.

(Açık tonu koyu tona yaklaştırırsanız resimde ışık artacak, koyu tonu açık tona yaklaştırırsanız resimdeki gölgeler artacaktır.)

D -Açık ve koyu tonların şiddet ve yoğunluğunu ayarlayan spektrum.

E– Histogram

F– Koyu damlacık, Gri damlacık, Beyaz damlacık.

G– Hazık Level listesi.

H– Kanallara göre seçim yapılan menü.

Fotoğraflardaki kontrast ayarını hızlıca düzelteceğimiz ayarlardan biridir. Levels görselimizdeki karanlık ve aydınlık tonları arasındaki dengeyi ayarlamamıza yardımcı olur.

Levels ayarını kullanmak için image menüsünden adjustment seçenekleri arasından Levels tıklanır. Karşımıza Levels paneli açılır. Bu panelde karşımıza bir histogram ve altında bir ayar çubuğu gelir. Histogram ve ayar çubuğuna ek olarak sağ tarafta 3 adet damlacık vardır. Histogramın sağ tarafı aydınlık tonları, sol tarafı karanlık tonları, ortası ise ara tonları gösterir. Kontrastı doğru bir fotoğrafta tonlar histogram içinde dengeli dağılmış olmalıdır. Eğer tüm tonlar ortada toplanmışsa fotoğraf soluk ve cansız görünür.

Levels panelinde ister ayar çubuklarını isterseniz damlacıkları kullanabilirsiniz. Damlacıkların kullanımı ayar sürgülerini kullanımına nazaran daha karmaşıktır. Damlacıklar; siyah damlacık, beyaz damlacık ve gri damlacık olmak üzere 3 tanedir. Bunlardan herhangi birini; örneğin koyu damlacığı alarak görselimizdeki en koyu piksellere tıklarsak o bölgeyi tam siyaha çevirip geri kalan ton dağılımını kendi halleder. Yada beyaz damlacığı alarak görselimizdeki en aydınlık (beyaz) bölgeye tıklarsak orayı beyaza çevirerek geri kalan ton dağılımını yine kendi halleder. Yanlış bir bölgeye tıkladığımızda renk yada ton kayması hatasıyla karşılaşılabilir.

Levels panelinde histogramın ayar sürgüleri kullanılarak da görselin ton dağılımı düzenlenebilir. Sol taraftaki koyu alanları temsil eden sürgü histogramın en soluna çekersek görselimiz için en uygun koyu tonu belirlemiş oluruz. Yine aynı şekilde sağ taraftaki parlak alanları temsil eden sürgüyü histogramın en sağına çekersek görselimiz için en uygun parlaklığı sağlamış oluruz. Bu şekilde arada kalan ara tonlar fotoğrafın genel kontrastını yükseltecek şekilde yeniden dağılmış olacaktır.

Bu sürgüleri kullanmanın en yaygın ve etkili yolu bu sürgüleri ALT tuşuyla kullanmaktır. Tüm tonların ortada toplandığı bir görselde Histogramın altındaki sol sürgüyü ALT tuşuna basılı tutarak sürüklemeye başladığımızda görselin tamamen beyaza boyandığını görürüz. Sürgüyü histogramın bittiği noktaya doğru çektiğimizde beyaz ekranda siyah lekeler görmeye başlarız. Bu siyah lekeleri görmeye başladığımızda sürgüyü bırakırsak en uygun koyu tonu yakalamış oluruz. Aynı şekilde soluk bir görselde sağdaki aydınlık kısmı temsil eden sağ sürgüyü ALT tuşuna basılı tutarak histogramın en sağına doğru sürüklemeye başlarsak ekranın ilk önce siyaha boyandığını görürüz. Sürgüyü histogramın en sağına geldiğinde ise görselimizde beyaz lekeler görmeye başlarız. Bu lekeleri gördüğümüzde (çok az miktarda) sürgüyü bırakırsak görselimiz için en uygun parlaklık kontrastını yakalamış oluruz.

RGB renk modundaki her bir kanalın O’dan 255’e dek olan değerleriyle gösterilir. Levels menüsünde yer alan Histogram görüntüsü, renk tonlarının pixel karşılıklarının grafik halinde görüntüsünü verir. Örneğin Red kanalı seçiliyken Output Levels bölümünde minimum değer olan ve siyahla gösterilen sıfır 0 değeri, resimdeki en koyu kırmızı tonu temsil eder. Maksimum değer olan 255 ise beyaz’la temsil edilir ve en yüksek, en parlak kırmızı renk tonunu temsil eder. Bu, diğer renkler içinde aynı mantıkla işler.

Levels menüsünde eğer siyah ve beyaz değerlerinin aslında tam olarak ne kadar siyah ve tam olarak ne kadar beyaz olduğu konusunda şüpheye düşerseniz, kendi siyah ve beyaz renk referanslarınızı belirleyerek de çalışabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, Levels menüsünde sağda yer alan damlalıklar yardımıyla Color Picker’ı açmak ve renk seçmek.

Levels menüsü açıkken soldaki siyah damlalığına iki kez tıklayın. Karşınıza Color Picker ekranı gelecek. Buradan saf siyah rengi seçip OK deyin. Aynı şekilde en sağda yer alan beyaz damlalığa da iki kez tıklayıp açılan Color Picker ekranından saf beyaz rengi seçin ve OK deyin. Artık resimde üzerinde çalışacağınız siyah ve beyazı belirlediğinize göre resimdeki en siyah ve en beyaz noktaları seçebiliriz.

Levels ayarının etkili çalışabilmesi için kontrastı düşük ve ne çok aydınlık nede çok karanlık görsellere ihtiyacımız vardır. Aksi taktirde en karanlık ve aydınlık kısımların histogramın kenarlarına geleceğinden levels panelinde fazla bir düzenleme yapamayız. Yaptığımız takdirde görselimizde karanlık ve aydınlık noktalardaki detayları kaybederiz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!