Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile bilgisayar sistemleri kullanılıyor. Cep telefonu ve tablet gibi cihazların yanı sıra artık saatten televizyona, fırından ışıklandırmalara kadar her şey için geliştirilmiş özel yazılımlar var. Bunun için de programlama dilleri devreye giriyor ve oldukça önem kazanıyor.
Programlama dillerinin olmadığını hiç düşündünüz mü? O zaman hayatımızda bilgisayar diye bir şey de olmazdı ve bilgisayar sistemiyle kullandığımız hiçbir ürün de olmazdı. Kullandığımız her mobil uygulamanın, işlem yaptığımız her türlü web sitesinin, oynadığımız bilgisayar oyunlarının, dijital saatlerin, dijital ev aletlerinin, akıllı mobilyaların ve uzayıp giden bu listede yer alan yeni nesil her türlü ürünün bir yazılımı var, yani hepsi programlanıyor. Bunun yapılabilmesi içinse programlama dillerinin kullanılması gerekiyor.

 

Programlama Dilleri ile Her şey Dijitalleşiyor

Bilgisayar programlama dilleriyle, yazılım üzerinden bilgisayarın anlayacağı bir dilde talimat verebiliyorsunuz. Programcıların bir bilgisayarla iletişim kurabilmeleri için kullanabilecekleri pek çok programlama dili bulunuyor. Her dilin değişen özellikleri ve her uygulama için sunduğu farklı olanakları bulunuyor. Ücretli ve ücretsiz olarak da bu programlama dilleri değişiyor.

 

Programlama Dilleri Ne İşe Yarıyor?

Yazılım yani programlama dilleri, bilgisayarların büyük ve karmaşık bilgi gruplarını hızlı ve verimli bir şekilde işlemesini sağlıyor. Programlama dili, programcının belli bir algoritmayı ifade etmek  için kullandığı standartlaşmış bir notasyondur. Programcı komutları yazmak için farklı programlama dilleri kullanabilir. Programlama dilleri programcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını anlatmasını sağlıyor. Programlama dilleri alt seviye, orta seviye ve üst seviye olarak 3’e ayrılıyor.

 

1.      Alt Seviye Programlama Dilleri: Alt seviye programlama dilleri, makine koduna yakın programlama dilleridir. Bu programlama dillerini bilen kişiler mikro işlemciler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

2.      Orta Seviye Programlama Dilleri: Bu diller oldukça esnek dillerdir. Orta seviye programlama dillerini kullanarak hem üst hem alt seviye programlama yapılabiliyor.

3.      Üst Seviye Programlama Dilleri: Olay tabanlı programlama dilleri olarak da adlandırılan üst seviye programlama dilleri belirli fonksiyonlar etrafında çalışıyor. En hızlı ve en etkili programlama dilleri olan bu diller oldukça kolay öğrenilip uygulanabiliyor.

 

İşte seviye seviye en çok kullanılan programlama dilleri!

 

Python

Python, yorumlanabilen, nesne yönelimli, esnek ve sağlam semantiklere dayanan bir programlama dili. Hızlı bir şekilde çalışmanıza olanak sağlayan bu programlama dili, hızlı uygulamalar gerçekleştirmenize de olanak tanıyor.

 

Java

Web siteleri geliştirmek için uygun bir programlama dili olarak karşımıza Java çıkıyor. Nesne tabanlı, yüksek seviyeli bir programlama dili olan Java ile video oyunları ve mobil uygulamalar geliştirmek mümkün. Bunun yanı sıra kurumsal düzeyde uygulamalar geliştirmek ve JSP (Java Server Pages) ile web tabanlı uygulamalar oluşturmak için de Java kullanılıyor.

Java ile detaylı bilgi için TIKLAYIN.

 

Ruby

Ruby, bağımsız olarak veya Ruby on Rails web çerçevesinin bir parçası olarak kullanılabilen, açık kaynaklı, nesne yönelimli bir komut dosyası dili. Bu programlama dili simülasyonlar, 3D modelleme yapmak için de kullanılıyor.

 

HTML

Web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart biçimlendirme dili HTML. HTML kullanarak metin tarayıcıları ve görüntüler düzgün şekilde biçimlendirilebiliyor.

 

Javascript

Bir istemci tarayıcısının içinde çalışan program dili olan JavaScript, genel olarak HTML veya ASP dosyasına yerleştiriliyor. Web geliştirmede kullanılan bu program ile çeşitli sayfa öğelerini yönetmek, zaman ve tarih yazdırmak, takvim oluşturmak ve HTML ile mümkün olmayan diğer görevleri yerine getirmek için bu program tercih ediliyor.

 

C Dili

C Dili, çoğunlukla düşük seviyeli uygulamalar geliştirmek için kullanılıyor. Orta düzey bir programlama dili olan C Dili, Windows, UNIX ve Linux gibi işletim sistemlerini geliştirmek için kullanılıyor.

 

PHP

PHP, veri tabanlarıyla etkin bir şekilde çalışan, web sayfaları oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir programlama dili.

PHP ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

SQL 

SQL, bir veri tabanı sorgulama dili olarak kullanılıyor. Veri tabanındaki içeriğin eklenmesine, erişilmesine ve yönetilmesine izin veriyor.

SQL ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYIN.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

yazılım mühendisliği nedir

Yazılım Mühendisliği Nedir?

21. yüzyıl teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği ve pek çok yeniliği hayatımıza dahil eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!