Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Programlama Nasıl Öğrenilir?

Programlama Nasıl Öğrenilir?

Yazılım işleriyle ilgilenen kişiler için öğrenme süreci hiçbir zaman tamamlanmaz. Gelişen teknolojiye bağlı olarak günden güne yeniliklerle karşılaşılır ve her zaman için bu yeniliklerin takipçisi olunması gerekir. Teknolojinin gerisinde kalan bir yazılım güncelliğini yitirir ve kullanılmaz. Programlama dili, yeni başlayanlar için yabancı bir dil gibidir. Ancak öğrenme süreci oldukça zevklidir. Programlama dilini yavaş yavaş çözdükçe, bu işin aslında zevkli bir iş olduğunu kavrarsınız. İlk başlarda soyut bir kavram gibi gelen programlama dili, öğrendikçe somutlaşacaktır. Programlamanın ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak, ifade etmek istediğimiz algoritmayı bilgisayara nasıl anlatacağını kodlamak olarak açıklayabilirz. Aslında algoritmayı tek tip haline getirerek ifade etmenin bir yoludur.

 

Programlama Dili Nasıl Seçilir?

Programlama yaparken hangi dili kullandığınız çok önemlidir. Özellikle başlangıç aşamasında olan kişiler eğer yanlış programlama dili tercih ederse, işler o kişi için daha karmaşık bir hal alabilir. Eğer programlama dilleri hakkında fazla bir bilginiz yoksa kullanım oranı en yüksek olan programlama dilini seçerek işe başlayabilirsiniz.  Popülaritesi olan programların genellikle dili sade ve anlaşılırdır. O nedenle hangi programlama dilini seçeceğinizi bilmediğiniz zaman, en popüler programlama dilini seçmeniz akıllıca bir çözüm olacaktır. Ayrıca yaygın kullanımı olan programlama dilleriyle ilgili kaynak bulmanız da kolaydır. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir programlama dili seçtiğinizde, internet üzerinden eğitim videolarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca online forumlar üzerinden de programlama ile ilgili yazılara göz atabilir, kendi sorularınızı bu forumlara yazarak cevap arayabilirsiniz. Forumlar yazılım işleriyle uğraşan kişilerin uğrak yeri olduğundan, zamanında sizinle aynı problemleri yaşamış insanların tecrübelerinden faydalanmanızı sağlar.

 

Başlangıç İçin Seçilebilecek Programlama Dilleri

Farklı programlama dillerinin farklı özellikleri vardır. Bu özellikler avantajlar ve dezavantajlar olarak değerlendirilebilir. Başlangıç aşamasındaki biri için uygun olabilecek programlama dillerinden biri Python’dur. Dilin sadeliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajları vardır. Az sayıdaki kod sayısı ile fazla işlem yapmanıza olanak tanıyan bir programlama dilidir. Yine dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir programlama dili olan JavaScript, yeni başlayan kişiler için öğrenmesi kolay dillerden biridir. JavaScript de yine Python gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir. Nasıl kullanılacağına dair birçok doküman bulunabilir. Birçok yazılım firmasının kullandığı programlama dili olması sebebiyle kendini ispatlamıştır. Python ve JavaScript dışında bir programlama dili seçmek isteyenler Ruby, PHP gibi programlama dillerini de araştırabilirler. Ancak en yaygın kullanılan iki programlama dilinden birini seçmek, daha fazla kaynağa ve eğitim videosuna erişim şansı sağlar. Ayrıca dillerinin basit olması, yeni başlayan biri için büyük avantajdır.

 

Programlama İçin Kaynak Seçimi

Kendinize bir programlama dili belirledikten sonra sıra kaynak seçimine gelir. Kaynak için İngilizce bilmeniz gerekir. Ancak bu sizin gözünüzü korkutmasın, orta seviyede İngilizce, programlama dili kaynaklarını anlayabilmek için yeterli olacaktır. Nadiren de olsa İspanyolca kaynaklara ulaşılabilir ancak ağırlıklı olarak İngilizcedir. Kaynak arayışınızda, kullanacağınız programlama dilini üreten kurumdan faydalanmanız, size en doğru kaynak bilgisini sağlayacaktır. Bu kaynaklar size programlama dilini kullanma konusunda yol gösterici olacağından dolayı, güvenilirliği önem taşır. Kaynak arayışınızda, ilgili programlama dilini anlatan kitaplar da size yardımcı olabilir. Kitaplar, çoğu insanın gözünü korkutsa da en doğru bilgilinin kitaplardan alınacağı unutulmamalıdır. Yalnızca programlama dili ile ilgili olan kitapların güncel basım olmasına dikkat edilmelidir. Java,  Python, C# vb programlama dilleri ile ilgili bilgi almak için www.bilisimegitim.com sayfamızı ziyaret edin.

 

Programlama Dili ile Kod Yazma

Bir programlama dili ile ilgili ne kadar kaynak okursanız okuyun, işler pratiğe gelince biraz daha farklı olabilir. Başlamadan önce okumak, eğitim videoları izlemek elbette faydalıdır. Bir işi bilerek yapmak en doğrusudur ancak pratik yapmanın önemi de büyüktür. Özellikle yazılım alanında bu durum daha belirgin olarak kendini gösterir. O nedenle programlama dili öğrenme aşamasındayken, vakit kaybetmeden bir programlama dilini bilgisayarınıza yüklemeniz daha iyi olur. Bu süreçte basitten başlayarak çeşitli pratiklerle kendinizi geliştirebilirsiniz. En zor kodu yazarak programlamaya başlamak size bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir. Zor bir kod yazarak başlarsanız, işleri tam oturtamadığınız için erken pes etmenize neden olabilir. Kolay ve kısa kodlar ise, programlama diline alışma sürecini iyi bir şekilde geçirmenizi sağlar.

 

Programlama Dillerindeki Değişkenler

Değişkenleri anlamadan, programlama yapabilmeniz mümkün değildir. Şu an mevcut olan tüm programlama dillerinde değişkenler kullanılır. O nedenle değişkenleri anlayarak programlama işine başlamanız gerekir. İnteger, string, char, byte gibi değişkenlerin anlamlarını ve kullanımlarını öğrenmeden programlama dilini çözebilmek mümkün olmaz. Değişkenleri anlama adımını geçtikten sonra, programlama dillerine daha hâkim olursunuz.

 

Döngüler ile Programlamayı Kolaylaştırmak

Programlama dilini öğrenirken, döngüleri anlamadan işlemleri devam ettiremezsiniz. Bilgisayarda yapılan programlamalar için döngüleri öğrenmek, işlerinizi fazlasıyla kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Kullanabileceğiniz iki temel döngü vardır. For ve while döngülerini anlayarak kullanmaya başladığınızda, programlama dillerinde kullanabilirsiniz. Döngülerin işlevi nedir diye merak edecek olursanız, tek tek işlem yapmaktan sizi kurtarmaktır diyebiliriz. Bu şekilde hızınız artar ve işlemlerinizi daha pratik bir şekilde yürütürsünüz.

 

İleri Aşamalarda Programlama

Tekrar tekrar kod yazarak programlama yaptığınızda, artık eliniz alışmıştır ve belli sayıda kodların devamlı tekrar ettiğini görürsünüz. Bu aşamada artık devamlı olarak aynı kodları yazmaktan kurtulmanız gerekir. Çünkü bu da yazılım oluştururken sizi yavaşlatacak bir durumdur. Teknoloji ise yavaşlamanızı asla istemeyen bir alandır. Aynı kodları tekrar tekrar yazmamak için fonksiyonları kullanabilirsiniz. Aynı kodu yeniden yazmanız gerektiğinde fonksiyonu kullanarak işleri hızlandırabilirsiniz. Python dili için ismi fonksiyon iken, Java dilinde metodudur. İsmi değişse de anlamında bir değişiklik olmaz.

 

Artık Proje Zamanı

Programlama dillerini indirerek bol bol kodlama yazdınız ve pratik yaptınız. Öyleyse artık projenize başlayabilirsiniz. Pratik yapmış olmanız, projenizde en az hata ile çalışmanızı sağlar. Değişik projeler geliştirerek ve bu projeleri programlama dili ile yazarak kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. Ne kadar çok işlem yaparsanız, o programlama dilindeki hâkimiyetiniz o kadar gelişir.

 

Programlama Dilleri Nasıl Yüklenir?

Bazı işletim sistemlerinde, bazı programlama dilleri kendiliğinden yüklüdür. Bu durumda herhangi bir yükleme işlemi yapmadan programlama dilini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda ise programlama dilini bilgisayara, sizin yüklemeniz gerekir. Ücretsiz olarak bilgisayarınıza kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarınıza herhangi bir programı indirip kurmak kadar basit bir işlemdir. Yalnızca yönlendirilen adımları takip etmeniz gerekir.

Sizde programlamayı en iyi şekilde öğrenmek istiyorsanız hemen yazılım eğitimi sayfamıza gözatın.

http://www.bilisimegitim.com/bireysel-egitimler/yazilim-egitimleri/yazilim-veritabani-uzmanligi-egitimi-mcpd

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

yazılım mühendisliği nedir

Yazılım Mühendisliği Nedir?

21. yüzyıl teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği ve pek çok yeniliği hayatımıza dahil eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!