Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Python Nedir? Nasıl Kullanılır?

Python Nedir? Nasıl Kullanılır?

Python yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Doksanlı yıllarda geliştirilmiştir ve o zamandan beri kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Bu tür programlama dillerinin amacı makine diline biraz daha yaklaşmaktır. Python program dili sayesinde bu mümkün olabilir. Yüksek seviyeli bir dil olması sebebiyle insan diline daha yakındır ve öğrenimi daha kolaydır. Farklı dallardaki uygulamaları bu program ile kolaylıkla yazabilirsiniz. Oldukça az sayıda kod satırı kullanarak, farklı işler başarabileceğiniz bir programdır. Yazılım geliştirme ve altyapı yönetimi gibi amaçlarla kullanılabilir. Veri analizine de imkan sağlayan bir programdır. Porgram dilinin kolaylığı nedeniyle en çok kullanılan yazılım programı haline gelmiştir. Python kullanılarak profesyonel kalitede yazılımlar geliştirilebilir. Kullanımı bu kadar sade ve pratik olmasının yanında, gelişmiş yazılımlar yapılabilmesi Python’un önemli avantajlarından biridir.

 

Python Neden Tercih Edilir?

Python programı yorumsal dili ile oldukça kolay bir programdır. Program hazırlarken kullanacağınız veriler, Python içerisinde hazır bulunur. Ayrıca az sayıda kod kullanarak çok iş yapabilmeniz de, programın önemli bir avantajıdır. Python içinde size bir altyapı sunulur. Bu altyapı sayesinde çok fazla ayrıntı içinde boğulmadan uygulamayı yazıp bitirebilirsiniz. Bu altyapı, sizin programlama yaparken seri olabilmenizi sağlar. Kullanımının basit olması sebebiyle, Python’da başkalarının yazdığı programları anlamak da kolaylaşır. Farklı tür bilgisayar platformlarında Python’u çalıştırabilirsiniz. Bir program için bu özellik de önemli bir avantajdır. Eğer Apple marka bir bilgisayar modeli kullanıyorsanız, Python programını bilgisayarınıza yüklemenize dahi gerek yoktur. Apple içinde Python yüklü haldedir. Windows gibi bir platformda ise Python’u bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir.

 

Python Nasıl Kullanılır?

Python dili, her zaman güncelliğini korumuştur. Dünyaca ünlü büyük şirketler tarafından kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam etmektedir. Program yazmanın kolay ve keyifli olması, Python’un bu kadar popüler olmasında etkilidir. Windows kullanıcıları, içerisinde Python yüklü halde gelmediği için, bilgisayarlarına yükleme yapmaları gerekir. Mac, Ubuntu, Linux dağıtımları içinde ise Python sürümleri yüklü haldedir. Python kullanımı sırasında işleçler ve ifadeler ile yol alınır. Çarpma, bölme, toplama, çıkarma işlemleri için işleçler vardır. Bunların yanında büyüktür, küçüktür işaretleri, eşittir, küçük eşittir ve büyük eşittiri ifade eden işleçler vardır. Eşit değil, üs alma, doğru ve yanlış anlamına gelen işleçler yanında ve, veya, değil anlamına gelen işler de kullanılır. İşler yanında farklı ifadeler de Python sürümlerinde kullanılır. Bu şekilde akış kontrolü sağlanır. Kod blokları oluşturulurken bu işleçlerden ve ifadelerden faydalanılır.

 

Phyton’un Kullanım Amacı Nedir?

Phyton okunması kolay olması amacıyla geliştirilmiştir. Pratik bir şekilde yazılım üretilebilmesi için sade bir dil oluşturulmuş, bu sadeliğin yanında gelişmiş program yazılımı yapabilme kapasitesi eklenmiştir. Bugüne kadar oldukça büyük projeler için kullanılmıştır. Halen dünyanın önde gelen firmalarınca kullanılmaktadır. Küme parantezleri ile görüntünün karmaşıklaştırılması yerine girintileme yöntemi kullanılmıştır. Bazı durumlarda ise girintilemeye bile gerek kalmayabilir. Böylece kod, tek satır halinde yazılabilir. Diğer program dillerine en önemli üstünlüğü budur.

 

Python’un Hangi Sürümleri Mevcuttur?

Python doksanlı yıllarda ilk defa kullanılmaya başladığından beri bir gelişim sürecine girmiştir. Başlangıcı Python 1.0 sürümü ile olmuştur. Bu sürümün ardından ise Python 2 sürümü geliştirilmiştir. Python 2’nin alt sürümleri de mevcuttur. Python’un yeni bir sürümü olan Python 3 ise, günümüzde giderek yaygınlaşan bir sürümüdür. Son sürüme birçok yeni özellik eklenmiştir. Eski sürümlerinde olmayan farklı özellikler Python 3 sürümünde mevcuttur. Günümüzde aktif olarak kullanılan iki sürüm olan Python 2 ve Python 3’ün bilgisayarınızda yüklü olması daha doğru olacaktır. Eğer bir program Python 2 ile yazılmışsa, bilgisayarınızda Python 3 yüklü olması halinde açılmayabilir. Aynısı bu durumun tersi için de geçerlidir. Programın açılmaması gibi bir sorunla karşılaşmamak için, her iki sürümü de yükleyebilirsiniz. Henüz Python 2 sürümünün izleri silinmediğinden, yani program aktarımları tam olarak gerçekleştirilmediğinden geçerliliğini korumaktadır. Python 3 sürümüne aktarım tamamlandığında, sadece Python 3 sürümünü kullanarak tüm işleri halledebilmek mümkün olacaktır.

 

Python Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bilimsel alanlarda ve mühendislik yazılımlarında yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Son yıllarda yaşanan yazılım konusundaki gelişmeler, Python’un da gelişmesiyle sonuçlanmıştır. Program ilk sürümünden itibaren birçok yenilikle kendini geliştirmiş ve bugünkü halini almıştır. En gelişmiş hali ise Python 3 sürümü olup, alt sürümleri de mevcuttur. Akademik camiada da adını duyurmuş bir programlama dili olmayı başarmıştır. Bilgisayar ile ilgili bölümlerde öğretilen ana dillerden bir tanesi olmuştur. Google, Wikipedia, Yahoo gibi bilgisayar dünyasının dünya devlerinin kullanmış olması, Python’un başarısını kanıtlayan bir durumdur.

 

Python Avantajları

 • Yapılan hesaplamaları görmeye olanak tanır. Problemin şekillenişi rahatlıkla takip edilebilir.
 • Ücretsiz olarak indirilebilir, adımlar takip edilerek kurulumu kolay bir şekilde yapılabilir.
 • Yeni gelişmeler ile, profesyonel nitelikler taşıyan program yazılımları yapılabilir. Sürümlerin yenilenmesiyle, Python gelişmiş bir sürüm halini almıştır.
 • Program geliştiricileri, internet ağı üzerinden eş güdümlü olarak çalışabilirler. Yani kişiler yan yana olmasa dahi, internet sayesinde bu programı birlikte kullanarak yazılım üretebilirler.
 • Öğrenilmesi kolaydır.
 • Programları okunabilirdir.
 • Standart kütüphanesi vardır.
 • Az sayıda kod kullanılarak, çok sayıda iş yapılabilir.
 • İnteraktif mod kullanımı Python sayesinde yapılabilir.
 • Pyhton kullanımı sırasında herhangi bir problemle karşılaştığınızda online ortamlarda bu sorununuza kolaylıkla bir çözüm bulabilirsiniz.
 • Eğitim materyallerine ulaşım da son derece kolaydır. Sıfırdan Python kullanımını öğrenmeye karar veren bireysel bir kullanıcı, internet ortamında yer alan bilgilendirici videolardan faydalanabilir.
 • Online dersler ve forumlar aracılığı ile Python, başka birinin yardımına gerek kalmadan öğrenilir ve kullanılmaya başlanabilir.
 • Farklı platformlarda kullanılmaya başlandığında bile herhangi bir veri kaybı söz konusu değildir.
 • Aynı kod ile farklı platformlarda çalışma yapılabilir.
 • Yazılım diline yeni başlayan kullanıcılar için en uygun programlama dili olduğu söylenebilir.

 

Python Dezavantajları

Her programlama dilinde olabileceği gibi Python için de bazı dezavantajlar mevcuttur. Önemli olan hangi avantajının ya da dezavantajının sizin için daha fazla önem arz ettiğidir.

 • Python’un programlama dili sade ve basit bir dil olduğundan, diğer programlama dilleriyle karşılaşıldığında anlamakta güçlük çekilebilir.
 • Farklı bir mantık yaklaşımı içerdiğinden diğer programlama dillerinden farklıdır.
 • Diğer programlama dillerine göre daha az kullanılır. Ancak giderek yaygınlaştığı ve kullanım kolaylığı nedeniyle daha fazla alanda kullanılmaya başlandığı da unutulmamalıdır.

 

Neden Python?

NASA dahil olmak üzere, birçok dünya devi Python kullanır. Basit dili ile karmaşık yazılımları dahi okunabilir hale getirmesi sayesinde, bu popülerliğini sağlamıştır. Günümüzde programlama ile uğraşan hemen hemen herkes Python adını duymuştur. O kadar yaygın bir kullanım alanı vardır. Amsterdam’da geliştirilmiş olan bu programlama dili, bugün tüm dünyaya yayılmış haldedir. Nesne yönelimli ve yorumsal bir programlama dili olması, popülerliğinde etkili olmuştur. Bugün masa üstünüzde gördüğünüz pek çok uygulamayı Python kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Uygulama yazılımı dışında veri analizi ve kaydedilmesi için de Python kullanılabilir. Program geliştirmede hıza olanak tanıması nedeniyle, diğer programlama dillerine göre öne çıkmıştır. Başka dillerle kıyaslandığında, Python ile program yazmak da, yazılmış bir programı okumak da daha kolaydır.

 

Python’un Geniş Kütüphanesi

Programlama dillerinin geniş kütüphane tabanının olması da önemlidir. Kütüphane tabanının geniş olması ile yazılım süreci de daha hızlı işleyecektir. Doküman desteğinin en yüksek düzeyde sağlanması, Python kullanan yazılım geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktadır. Hem spesifik alanlarda hem de geniş alanlarda kullanılabilecek bir kütüphane ağ tabanı mevcuttur. Python’un bir başka avantajı olan kütüphanesi sayesinde, diğer programlama dillerine olan farkı artmaktadır.

 

Python Dili Nasıl Öğrenilir?

Python programlama dilini öğrenmek isteyen biri internet üzerinden videoları araştırabilir. Özellikle Youtube gibi popüler video platformlarında, Python eğitim videoları bulunabilir. Bu videolar gerektiğinde tekrar tekrar izlenerek Python kullanımı öğrenilebilir. Ayrıca Python dilini öğreten online derslerden de faydalanılabilir. Özellikle çalışma hayatı içinde olanlar, online dersleri günün istedikleri saatinde takip ederek, Python kullanımını öğrenebilirler. Görece kolay bir programlama dili olduğundan dolayı, öğrenilmesi de kolaydır. İnternette yer alan birçok forumdan, Python dili öğrenimi konusunda faydalanılabilir. Öğrenip kullanmaya başladıktan sonra bile yaşadığınız sorunlar için, online forumlara göz atabilirsiniz. Aynı sorunu daha önce bir başkası yaşamış olabilir. Ya da sorununuzu yazarak, siz de yeni bir başlık oluşturabilirsiniz.

Python eğitimleri hakkında bilgi almak için hemen TIKLAYIN.  http://www.bilisimegitim.com/bireysel-egitimler/yazilim-egitimleri/python-egitimi

Python Neden Öğrenilmelidir?

Python kullanabilmek için herhangi bir şirkete bağlı olmanız gerekmez. Bireysel çalışan birisi de Python’u ücretsiz olarak yükleyip kullanmaya başlayabilir. Ayrıca öğrenmek için birçok farklı videonun bulunması ve erişimin kolay olması nedeniyle de, konuya ilgi duyanların öğrenmesi gereken bir dildir.

Python ile oldukça karışık olan işlemleri basit komutlar ile gerçekleştirmek mümkün olur. Hem yazılımı yapanın hem de okuyanın zorlanmayacağı bir dildir. Ayrıca Python dilinin kullanım alanı oldukça geniştir. Dünya genelinde sevilen ve sıklıkla kullanılan bir programlama dili olması sebebiyle, giderek kendini geliştirmekte ve yenilemektedir. Python ile istediğiniz gibi deneme yapabilirsiniz. Aklınızda olan bir fikir için hiç beklemeden Python’u kullanmaya başlayabilir ve fikrinizi ortaya bir yazılım olarak çıkartabilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

yazılım mühendisliği nedir

Yazılım Mühendisliği Nedir?

21. yüzyıl teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği ve pek çok yeniliği hayatımıza dahil eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!