Anasayfa / Teknik Eğitimler / Revit Nasıl Öğrenilir?

Revit Nasıl Öğrenilir?

Revit eğitimi belirli bir süreç gerektiren bunun yanında alt yapı gerektiren bir yazılım programıdır. Kullanım alanları olarak mimarlar, makine mühendisleri, designerlar, yapı mühendisleri, elektrik mühendisleri çalışma alanları olmaktadır. Yapı bilgi sistemi olarak bilinen program detaylı bir eğitim süreci sonrasında öğrenilebilir. Burada öncelikle bilinmesi gereken Revit nedir? sorusunun cevabı olacaktır.

Revit Nedir?

Bir yapının yapım aşamasında tüm detaylarının hesaplandığı bilgisayar destekli tasarım programı olarak kullanılan yapı bilgi sistemidir. Yapıların yapım aşamasında konseptin hazırlanması boyutunda en etkili olan Revit binaların yıkım aşamasında da yıkım planları Revit ile yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi yapı bileşenlerinin 3 boyutlu olarak tasarlayan Revit yapım aşamasında oluşturduğu detayları yıkım aşamasında da kullanarak düzenli bir program dahilinde yapılmasını sağlayan tasarım programıdır. Revit ilk ortaya çıkış aşaması olarak AutoCAD program geliştiricisi durumunda olan Autodesk firmasının geliştirmiş olduğu bir BIM programı olduğu görülmektedir.

BIM İngilizce acılımı olarak Building Information Modeling yani yapı bilgi sistemi olmaktadır. 2000 yılında ortaya çıkarılan ilk sürümü Revit Building olarak yayınlanmıştır. İlk aşamada mimarlar ve inşaat mühendisleri için geometrik yapıya bağlı kalmadan 3 boyutlu yapı tasarımları konusunda etkili olabilecek çözümler sunmuştur. 2013 yılında Autodesk firması Revit programına mühendislik ve tasarım disiplinlerinin eklenmesini sağlayarak programa son hali olan Revit isminin verilmesini sağlamıştır. Revit programı sayesinde yapılan yapı projeleri ile ilgili gerekli tüm belgeler ve bilgiler otomatik olarak alınmaktadır. Revit programı sayesinde paftalar, görünüşler, kesitler, metraj listeleri pratik bir şekilde mimari öğeler olarak elde edilir.

Revit Eğitimi Aşamaları

Revit öğrenmek için gerekli olan alt yapı sağlayabilecek kapasiteler planlama mühendisleri, iç mimarlar, peyzaj mimarları, mimarlar, teknisyen ve teknikerler, inşaat mühendisleri gibi eğitim ve bilgi sahibi olan kişilerdir. Bu koşulları yerine getirebilecek kişiler Revit eğitim programına temel seviyeden ileri seviyelere kadar katılım sağlayabilmektedir. Revit eğitim süresi toplam olarak 36 saatten oluşturmaktadır. Eğitimler kişiye veya firmalara özel olarak düzenlenen programlar olmaktadır. Revit öğrenmek isteyenler bu süreçleri eğitim konuları dahilinde tamamlamalarının sonucunda uygulamalı konu anlatımları ile sunulan örnekler sayesinde öğrenebilecektir. Yapılan eğitimlerde yapı elemanlarının oluşturulması arazi modelleme, render oluşturma, kütle modelleme, taşıyıcı sistem elemanlarının oluşturulması, yapı elemanlarının oluşturulması, mahalle ve dış mekan düzenlemesi, pafta ayarları hazırlanan revit çizimlerini değişik formatlara çevirebilme tekniklerini revit eğitim aşamalarını geçmeniz sonucunda öğrenebilirsiniz.

Revit Eğitim Konuları Nelerdir?

Revit öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım? Revit öğrenmek için hangi yolu izlemeliyim? Revit öğrenme konuları nelerdir? Revit nasıl öğrenilir? Bütün bu soruların cevapları düzenlenen Revit eğitimi programının giriş aşamasında eğitim programına katılım hakkı elde edebilen mimarlar, inşaat teknisyenleri, inşaat teknikerleri, inşaat mühendisleri, planlama mühendisleri, peyzaj mimarları, iç mimarlar için ön bilgi olarak verilmektedir. 36 saatlik Revit eğitim programında öğretilen konular:

Giriş aşamasında Revit hakkında detaylı bilgiler verilerek Auotodesk revite giriş başlığı ile eğitim programına başlangıç yapılmaktadır. Giriş bölümünden sonra temel çizim ve düzenleme araçları konusu olarak bunların nasıl kullanılacağı revit programı üzerinde etkileri bu ders saatinde öğretilmektedir. Bir sonraki derste veri elementleri – level ve grids konuları öğretilmektedir.

Eğitim konuları sıralamasında duvar modelleme ve çizimi, kapı ve pencereler, 3 boyutlu görseller oluşturacak şekilde öğretilmektedir. Perde duvarlar konusu detaylı olarak ele alınmaktadır. Görünümler oluşturmak, zemin, bileşenler, reflekte tavan planları, çatılar konuları tek tek ele alınarak işlenmektedir. Dikey sirkülasyon oluşturma konusunda uygulamalı görseller oluşturularak farklı formatlarda değişik çizimler ortaya çıkarılmaktadır. Yapı belgeleri oluşturma, yapı dokümanları notlandırma, etiket ve programlar ayrı birer eğitim konusu oluşturmaktadır.

Autodesk revit mimarisini detaylandırma ve Autodesk Revit ek detaylar konuları işlenerek revit öğrenmek isteyenler eğitilmektedir. Element tiplerini modellemek, toposurface, phasing gibi konular Türkçe ve İngilizce olarak tüm açıklamalı bilgiler eşliğinde öğretilmektedir. Dizayn ayarları, Family editörü ile tasarlama eğitimleri görsel olarak program teknikleri eşliğinde öğretilmektedir. Dizayn için modelleme ve toplu düzenleme eğitim konusunun ardından görüntülemek eğitim konusu ile Revit eğitimi konuları son bulmaktadır.

36 saat içerisinde işlenen bütün bu konular hakkında anlaşılmayan veya eksik hissedilen konular geri besleme saati uygulanarak Revit öğrenmek istiyorum nasıl öğrenilir? Sorusuna en net yanıtlar oluşturulmaktadır.

Diğer Yazılarımız:

Revit Nedir? Ne İşe Yarar?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!