Anasayfa / Teknik Eğitimler / RhinoCeros Öğrenmeniz İçin 11 Neden

RhinoCeros Öğrenmeniz İçin 11 Neden

Günümüzde mimari ve diğer tasarım alanları, bilgisayar yazılımları olmadan düşünülemez. Yaklaşık 30 yıldır yavaş yavaş tasarım disiplinlerinin içine sızan yazılımlarda her geçen gün çeşitlenmekte. Sizin için Bilişim Eğitim Merkezi bünyesinde öğrenebileceğiniz RhinoCeros 3D yazılımına geçmeniz için 11 nedeni sıraladık.

 1. Çizim Hassasiyeti

1990’lı yılların ortalarında AutoCAD programı için eklenti olarak piyasaya sürülen RhinoCeros, miras olarak aldığı AutoCAD benzeri arayüzü ile diğer pek çok 3 boyutlu çizim programından ayrılıyor. RhinoCeros ile hem ölçekli olarak çizim yapabilmek hem de bu çizimler üzerinden ölçü alabilmek mümkün.

Ayrıca yeni dosya açarken çizeceğiniz objenin büyüklüğüne (kamyondan büyük ya da küçük olmak üzere) ve çizim amacına (üretim ya da görselleştirme) göre çizim hassasiyetinizi belirleyebilirsiniz.

 1. Özelleştirilebilirlik

RhinoCeros son derece sade bir program. Bu sayede kolay öğrenilebiliyor ve çeşitli eklentiler ile daha da ilerlemek isteyen, farklı disiplinlerden gelen ya da farklı ihtiyaçları olan kullanıcıların da önünü açıyor.

RhinoWorks eklentisi ile Solidworks benzeri bir arayüzde çalışabilir,

VisualARQ ile mimari ve BIM üzerine odaklanabilir,

Scan&Solve ile ürünleriniz için statik analiz yapabilir,

RhinoNest ile plaka üzerinde optimizasyon yapabilir,

RhinoGold ile takı tasarımı yapabilir,

Bongo ile animasyonlar hazırlayabilir,

Orca3D ile de çizdiğiniz teknelerin hidrostatik hesaplarını yapabilirsiniz.

Hem de RhinoCeros’nun tanıdık arayüzünden dışarı çıkmadan!

 1. Render Motorları

RhinoCeros kullanmaya başladığınızda, dünyanın önde gelen render motorlarının (Vray, Keyshot, Maxwell Render, vb.) yanında RhinoCeros’yu da yazan McNeel Firmasına ait Flamingo, Brazil ve Penguin gibi görece daha düşük fiyatlara sahip render motorlarına da ulaşabilir ve kısa sürede bunlarda uzmanlaşabilirsiniz.

 1. Düşük Fiyat Avantajı

Daha önceki maddelerde de belirtildiği gibi RhinoCeros temel bir program olup daha sonra eklentiler ile genişletilebilmektedir. Bu da RhinoCeros 3D için lisans fiyatlarını düşük tutmaya yardımcı olur. Rakipleri 2000 $-€ gibi fiyatlardan başlarken RhinoCeros sadece 995 €  fiyatıyla son derece caziptir.

 1. Grasshopper ile Algoritmik Modelleme

McNeel firmasının yaklaşık 10 yıldır geliştirmekte olduğu, adını Amerikanın ilk kadın programcılarından olan Grace Hopper’dan alan Grasshopper eklentisi, tasarımcılara sunduğu grafik arayüz ile tasarımcıların programlama bilmeden de karmaşık modeller yapmalarına ve klasik yöntemler kullanarak yaptıkları modeller üzerinde çeşitli analizler yapmalarına olanak sağlıyor. Tabi ki RhinoCeros gibi sade olarak yazılan Grasshopper, kendi eklentileri ile birlikte kullanıcılarına G-kod hazırlama, güneş simülasyonu ya da ileri matematik gibi konularda da yardımcı olabiliyor.

Grasshopper ayrıca Zaha Hadid Architects, Coop-Himmelblau gibi dünyanın önde gelen mimarlık firmaları arasında da çok popüler.

 1. Her Sene Güncellenmeyen Versiyon

Pek çok rakibinin aksine RhinoCeros’nun yeni versiyonları her yıl değil yaklaşık beş yıllık periyotlarda çıkmaktadır. Bunu yanlış anlamayın. Bu yaklaşık beş yıllık süre içinde mevcut versiyona yapılacak tüm güncellemeleri ücretsiz alabilir, hem de yeni çıkacak olan versiyonu test etmek için WIP ve BETA programına katılabilir ve bu sayede yeni versiyona adaptasyon sürecinizi minimumda tutabilirsiniz. Bu da sizi her sene yazılım için bütçe ayırma dersinden bir nebze kurtarır.

 1. Uyumluluk

RhinoCeros kullanmaya başladığınızda aynı zamanda 3ds’den obj’ye, pdf’den, dwg’ye, stl’den, step’e piyasada bulunan pek çok formattaki dosyaları açabilir ve çizimlerinizi bu formatlarda kaydedebilirsiniz. Mimari modelleme yapanlar için dwg dosyalarını açmak hiç bu kadar kolay olmamıştır.

 1. Bilindik Arayüz

RhinoCeros’nun daha önce AutoCAD eklentisi olarak çıktığını yazmıştık. Bu sayede RhinoCeros, AutoCAD’de bulunan pek çok özelliği ve komutu içinde barındırır. Kısayol komutları, katman ( layer ) sistemi, ölçülendirme ve blok özelliği bunlardan sadece bazıları.

 1. Hafiflik

RhinoCeros’nun altyapısında bulunan NURBS adlı sistem diğer yöntemlere göre (solid ve poligon modelleme) daha az sistem gereksinimine ihtiyaç duyar. Bu sayede donanımdan da tasarruf etme şansı yakalarsınız.

 1. MAC Versiyonu

RhinoCeros 5 ile Windows versiyonunun yanına bir de MAC versiyonu eklendi. Artık Macbook’larınıza Windows yüklemek zorunda değilsiniz.

 1. Kullanıcı Dostluğu

RhinoCeros’nun deneme sürümünü bilgisayarınıza kurdunuz ve satın almaya değer bulmadınız. Sorun değil. RhinoCeros deneme süresi bittikten sonra da bilgisayarınızda kalabilir ve dosya kaydetmek dışındaki bütün komutları kullanmaya devam ederek kendinizi geliştirebilir ya da sadece dosya açmak ve kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Umarız RhinoCeros konusunda heyecanlanmışsınızdır. Bireysel ya da sınıf dersleri için eğitim danışmanlarımız ile görüşmeye bekliyoruz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!