Anasayfa / Teknik Eğitimler / Sac Metalde K Faktörü Değerinin Belirlenmesi

Sac Metalde K Faktörü Değerinin Belirlenmesi

Resimde tamamı 90° büküm yapılacak sacın büküm profili verilmiştir. Sac büküm profili ölçülendirilirken daima dıştan dışa ölçüler verilir. Diğer bir tabir ile et kalınlıkları daima dahil edilir. Bunun nedeni abkant büküm makinalarına girilen değer sac büküldükten sonra oluşacak dış ölçü değeridir. Sac büküm profiline verilen iç ölçü operatörü yanıltır ve yanlış sonuçlar oluşmasına neden olur. Büküm açıları 90° ise bu açı belirtilmez. Açılı bükümlerde ise bu durum farklıdır.


Tüm bükümlerin 90° olduğu başka bir kesit ölçülendirme örneği

 

 

 

 

Açılı bükümlerde dıştan dışa ölçü verilmesi olanaksızdır. Dolayısıyla resimde de görüldüğü üzere büküm ölçüleri bükümün merkezinden verilir ve açı muhakkak gösterilmelidir.
Resimde gösterilen bir sacın açılım resmidir. Kesik çizgi ile gösterilen çizgiler abkant büküm makine kalıbının tam üstüne basacağı noktalardır. CNC abkant makinalarında açılım resimleri cihaza dxf olarak yüklenerek parça tek işlemde abkant büküm makinasına tanıtılabilir. Bu sayede işlem hatasız ve çok dahat rahat bir şekilde gerçekleşir.
Eğer cihaz CNC değil ve dayamaları otomatik değil ise kesikli çizgilerin olduğu yerler elmas parçası ile çizilerek işaretlenir ve de büküm yapılır.


Sac açınım resminin, resimde görüldüğü gibi ölçülendirilmesi gerekir. Ancak bu operatör için yeterli değildir. Çünkü sac bükümünün nereye doğru olacağı bilinmemektedir.


Resimde görüldüğü gibi ayrıca sac plakanın malzemesi, kalınlığı, miktarı, Sac Uzama miktarı ve büküm öncesi ve sonrası herhangi bir işleme tabi tutulması gerekli ise açıklama kısmı bulunmalıdır.


SAC BÜKÜM UZAMASI

Sac büküm yapıldığında kaba hesap ile her bükümde sac kalınlığı kadar her yöne uzama yapar.
Örneğin resimde et kalınlığı 3mm olan sacın profil kesiti bulunmaktadır.


Resimdeki sacın açınım boyunun kaba şekilde hesaplanmasında;

1. Yöntem

  • Dış Ölçüler Toplamı – (Büküm Sayısı x Sac Kalınlığı x 2)
  • Dolayısıyla (15+69+33+30+80+48+15)-(6*3*2)=254 mm dir.

2. Yöntem

  • İç Ölçüler Toplamı
  • Dolayısıyla (12+63+27+24+74+42+12)=254 mm dir.

Büküm Uzaması (Bend Deduction) Nedir?

Resimde 50 x 20 x 5 mm Ebatlarında bir sac görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

Bu sac 50 mm lik kısmının tam ortasından büküldüğünde elde edilen değerler resimde görüldüğü gibi
29,36+29,36 = 58,72 mm dir.
Sacın ilk boyu 50 mm olduğu için Büküm uzaması toplam 8,72 mm dir. Toplamı demek şu anlama geliyor 8,72/2=4,36 mm sağa 4,36 mm yukarı doğru uzama yapmıştır.

 

 

 

 

Resimde açınımı 225 mm olan bir sac sağ taraftaki resimde olduğu gibi büküldüğünde ölçüleri resimdeki gibi olmaktadır.

 

 

 

 

Resimde görüldüğü gibi dış ölçüler toplamı;
55+110+65+25 = 255 mm
Toplam sac uzaması 255-225 = 30 mm dir.
Ancak 3 Büküm yapıldığı için
Büküm Kesintisi = 10 mm dir.

Büküm İzni Ölçüsü Nedir?

Büküm oluştuğunda belirli bir açı ve radyüs oluşur. Bu radyüs ve açının sac açıldığında ne kadar mesafe kapladığını simgeleyen isim Büküm İzni Ölçüsüdür.

Büküm Kesintisi açı ve radiyustan bağımsızdır tamamen yapılan testler sonucu elde edilir. Dolayısıyla farklı bir iç yarıçap ve farklı bir açı girdiğinde büküm izninin ne kadar olması gerektiği bilinmelidir. Diğer bir tabir ile iç radiusun değişimlerine ve de 90° den farklı açı değerlerine karşılık veren değer büküm iznidir.


K Faktörü Nedir?

Büküm izni her açı ve iç radiyusta farklı bir değere karşılık gelmekte ve de bunu her açıya göre girilmesi sac açılımlarında oluşan hatayı fazlasıyla arttırmaya neden olacaktır. Belirli bir açı ve iç radiyusa göre ölçülen bir K faktörü değeri ise tüm açı ve radiyuslarda doğru sonuca götürecektir.


Örnek olarak 3 mm kalınlığındaki bir sacın testi yapılırken,

1→40 x 100 x 3 mm ebatlarında en az 3 adet sac alınır. Bu sacın ölçü toleransları oldukça önemlidir. Nitekim 100 mm olan kısmı lazer de dahi kesilse 100,2 mm gibi bir değer verebilir. Dolayısıyla kesim için en uygun olan cihaz seçilmeli ve bu kesimin sonrasında sac etrafında çapak ve gönye kaçağının olmamasına dikkat edilmelidir.

Kısaca;

Ölçülerimiz 100 x 40 x 3 mm olmalı

Lazer de kesilmeli

Etrafında çapak, kaynak izi, kir,leke vs olmamalıdır.


2→Sac malzeme üzerine kesim sonrasında oluşan net ölçüler, hangi kalıpta büküleceği ve kaç nolu test bükümü olduğu yazılmalıdır


Sac büküldüğünde resimde görüldüğü gibi sola 52,5 mm ve yukarıya 52,5 mm ölçü gelmektedir.

Yani dış ölçülerimizin toplamı;

52,5+52,5 = 105 mm dir.

Sac bükülmeden önceki sac uzunluğumuz 100,68 mm dir. Dolayısıyla Büküm kesintimiz;

105-100,68 = 4,32 mm dir.

Bu şu anlama gelmektedir. Sac 4,32/2 = 2,16 mm yukarı 2,16 mm sola doğru uzama yapmıştır.

Elimizde minimum 3 adet sac parçanın bu şekilde test edileceğini söylemiştik. Diğer saclarda da aynı testler yapıldığında 35 lik kalıpta şu değerlerin çıktığını varsayar isek;

1. Test→Büküm Kesintisi→4,32 mm

2. Test→Büküm Kesintisi→4,16 mm

3. Test→Büküm Kesintisi→4,56 mm

Bizim ortalama büküm kesintimiz (4,32+4,16+4,56)/3 = 4,35 mm çıkar ve biz bu değeri artık 35 lik kalıpta bükeceğimiz her 3 mm sac malzemeye bilgisayarda atama yaparız. Bu değerin farklı açılarda uzaması değişeceğinden K faktörü değerine çevrilip bilgisayarda tasarım yapılır.


Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!