DMCA.com Protection Status İmar Kanunu ve Şehir Planlama İlişkisi - Bilişim Eğitim Merkezi
Anasayfa / Akademik Eğitimler / İmar Kanunu ve Şehir Planlama İlişkisi

İmar Kanunu ve Şehir Planlama İlişkisi

Şehir planlaması, şehircilik uzmanları ile yapılan, içinde yaya ve trafik ulaşımı, konut, ticaret alanları, yeşil alanlar, sosyal donatı alanları, şehir estetiği gibi konuları kapsayan, bu alanların birbirleri ile uyumunu sağlayan bir planlama bütünüdür. Bu alanların ne şekilde düzenleneceği, adet ve alan büyüklükleri, o alanın nüfus yoğunluğu ile belirlenmektedir.

Planlanan alanların konut, ticaret ve konut artı ticaret bölgesi olabilmesi nüfus yoğunluğuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Şehir planlarına göre bina ve sosyal donatı alanlarındaki uygulamalar, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Belediyeler işbirliği ile hazırlanan İmar Planlarına göre yapılmaktadır. Önemli olan, şehir planlaması ile düzenlenmiş olan imar planlarının birbirleri ile olması gereken uyumudur. Genelde günümüzde bu uyum tam ölçüde sağlanamamış olarak görünmektedir. Bu birlikteliği bozan önemli sebeplerden biri, yapılmış olan şehir planlarına siyasi kararlar ile müdahale edilmesi, diğeri ise yapılan İmar Kanunu ve yönetmeliklerinin iyi etüd ve araştırma yapılmamasından dolayı, şehir planı ile olan çelişkisinden kaynaklanmaktadır. Yerel yönetimlerin verdiği siyasi ve yanlış kararlar ile şehir planlarına müdahale edilmekte, konut alanı ticaret alanına, yeşil alanlar konut ve ticaret alanlarına dönüştürülebilmektedir. Hatta imar planlarına aykırı olarak plan değişikliği yapılarak gökdelenler yükselebilmektedir.

Sosyal donatı alanlarında okul yerine cami, kütüphane veya kültür merkezi yerine, plan tadili yapılarak ticaret merkezi ve avm’ler yapılmaktadır. İstanbul’da şu anda farklı iki imar uygulaması bulunmaktadır. Birincisi yapı yüksekliklerinin verildiği ki bu şehir planlaması ile uyumlu olabilmektedir. Diğeri ise yükseklik serbest olan emsal katsayılı imar uygulamasıdır ki bu şehir silüetini bozan bir planlama şeklidir. Bir parsel içinde tabana yayılıp az katlı yapı yapılabilmekte veya tabanda küçülüp çok katlı yapı yapılabilmektedir. Yan yana aynı metrajlı iki parselin birinde yüksek ama dar cepheli, diğerinde ise alçak ama geniş cepheli iki değişik uygulama yapılmakta bu da sokak veya cadde silüetini büyük ölçüde çirkinleştirmektedir. Sonuç olarak şehir planlarının siyasi kararlar ile değiştirilmemesi ve yapılan imar kanunu ve yönetmeliklerinin planlara uygun olarak hazırlanması durumunda problem çözülecektir.

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Sevgili yeni mezun, Tahminimce şuan çoğu belirsizliğin içinde hapsolmuşsun. Bir şeyler yapmak ve geleceğini kurtarmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitimler İçin Arayın!