Anasayfa / Genel / Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Seo Nedir?

Seo‘nun İngilizce’deki açılımı ‘’Search Engineer Optimization’’ şeklindedir. Yani Türkçede ki karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Genel itibari ile başta Google olmak üzere Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarını da içerisinde kapsayan ve bu sitelerin kendi geliştirdikleri algoritmalar ile size verdiği sıralama içerisinde yükselme sağlamanıza yarayan sistemdir. Yani arama motorları için sitenizi nasıl olarak hazırlamanız gerektiği konusunda ki detaylardır. Diğer arama motorları da kendi içerisinde algoritma geliştirmiş olsa da şuan için hem en çok kullanıcıya hem de daha nitelikli bir algoritmaya sahip olması gerekçesi ile web site sahipleri sitelerinde ki çalışmaları Google Politikalarına göre düzenlemektedir. Google üzerinde sitenizi yükseltmek istiyorsanız, mutlaka faydalı içerik ve diğerlerinden farklı olan özgün içerik üretmeniz gerekmektedir. Seo yani bu optimizasyon konusu tek bir yazı da anlatılabilecek kadar kısa bir bilgiye sahip olmasa da sizlere en azından ön bir araştırma yapma ya da bu konuda bir başlangıç olarak yazımızda kısaca neler yapmanız gerektiğine değinelim.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo işlemlerinin genel mantığında sitenize belirli bir popülarite kazandırmanız gerektiği için bu çalışmaları sergilersiniz. Bunun içinde Google sıralamanızda ilk sıralarda yer almanız oldukça önemli bir etmendir. Dünya üzerinde milyarlarca insanın ziyaret ettiği bir platformda yüksek sıralarda yer almak için öncelikli hedefiniz ziyaretçi memnuniyeti olmalıdır. Sitenin yapısı, sitenin hızı, sitenin içeriği, resimleri hatta siteye ait logo bile bu konuda etmen olabilir. Öncelikle doğal çalışmalar yapmanızda fayda var. İnternet üzerinde birçok site piyasada para karşılığı ya da ücretsiz olarak satılan tema veya scriptleri kullanmaktadır. Bu da Google gözünde yüzlerce sitenin kullanmış olduğu bir şeyi kullanarak sizi clone yani kopya site olarak algılamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden eğer yazılım bilgisine sahipseniz sitenin scriptini ya da temasını kendinize özgü yapmanızda fayda var. Ya da en azından kullanacağınız temayı oldukça sade, az site tarafından kullanılan bir tema tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Site üzerinde yayınladığınız içerikler de boş laf kalabalığından ziyade mümkünse tam anlamıyla bilgi verici yazılar yayınlamanız ziyaretçiyi memnun edecektir. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kişi daha uzun süre sitenizde kalacak ve daha fazla link arasında geçiş sağlayacaktır. Bu da Google üzerinde size artı puan olarak dönecektir. İçeriğinizi görsellerle destekleyerek daha açıklık ve daha göze hitap eden bir içerik oluşturabilirsiniz. Kullandığınız görsellerin özgün olması yani kendinize ait görsellerden oluşması da oldukça önemli bir etmendir. İçerik konusunda oldukça özgün ve yararlı şeyler üretmeniz halinde sıralamalarda üst sıralarda yer almanız kaçınılmazdır. Ayrıca site içi linkleme de önemli bir Seo etmenidir. Yani site içerisinde ki konulara karşılıklı link verilmesi durumu çok yararlıdır. Konunun alt kısmında bu konuyla ilgili olan ‘’şu konuyu da inceleyebilirsiniz.’’ Şeklinde link verilmesi ya da konu içerisinde o konuyla ilgisi olan başka bir konunun da incelenmesini düşünüyorsanız. Bu konuyla ilgili bilgiyi de şuradan öğrenebilirsiniz. Gibi linklere yer vermeniz. Sitenizin içerisinde ziyaretçiyi gezdirmenizi ve daha fazla zamana geçirmesini sağlamanızda yararlı olacaktır. Bu link ağını otomatik botlarla ya da programlarla yapmak yerine biraz daha zaman ayırarak kendiniz yaparsanız, hem daha alakalı konulara yönlendirmiş olursunuz. Hem de gerçekten ziyaretçinin tıklamasını sağlamış olursunuz. İç optimizasyon dışında geliştireceğiniz dış optimizasyon konusu da vardır. Bu da kendiniz ile alakalı sitelerden alacağınız tanıtım yazıları ve backlinkler ile sağlanmaktadır. Bunları da doğal yöntemler de kazanmanızda fayda var. Ancak çok uzun bir süreç gerektireceği için başlangıçta genellikle bu dış link ağı para karşılığında rakip veya benzer sitelerden alınarak sağlanmaktadır.

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

insansı robotlar

Hayatımızı Değiştiren İnsansılar: Robotlar

Çoğunu bilimkurgu filmleriyle düşünmeye başladığımız, geçmişte, “Böyle bir şey olabilir mi?” dediğimiz pek çok gelişmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!