Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / SEO Uyumlu Makale Nedir Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale, bir web sitesinin olmazsa, olmazıdır. Seo uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır? Sorusunun cevabını metnimizde bulabilirsiniz. Tüm bu işlemlere başlamadan önce Seo Nedir? Sorusunun cevabını bilmemiz gerekir. Birbiriyle zincirleme bir bağ oluşturan bu alanlar; herhangi bir eksiklik ile işlevsizleşirler. Örneğin; Site içi Seo temelinde içerikleri yani seo uyumlu makaleler ile oluşur. Bu yapılmadığı taktirde sitenizden yeterli verimi alamazsınız, bu durum da sitenizi geri plana taşır.

Seo Nedir?

Seo, bir web adresinin potansiyel kitlesine ulaşmayı hedefleyen bir yöntemdir. Bu yöntem herhangi bir web sitesi için uygulanmadığı taktirde kesinlikle sitenin ön plana çıkması ya da potansiyel kitlesine erişebilmesi mümkün değildir. Seo kelime anlamı olarak ‘’Google Optimizasyonu’’ olarak nitelendirilir. Yani Google ile uyumlu, kurallarına uyan ve gerekliliklerini yerine getiren bir tekniktir. Seo kendi içerisinde; Site içi Seo ve Site Dışı Seo olarak ikiye bölünmektedir. Site içi Seo; web adresinizin iç dizaynını, kullanıcı verimliliğini, içerik özgünlüğünü ve teknik birkaç durumu kapsayan yöntemdir. Site dışı Seo ise siteniz ile ilgili çalışmaları dışarıdan, farklı siteler ve platformlar üzerinden yaptığınız çalışmadır. Örneğin; farklı bir web adresinde tanıtım yazısı çalışmanız ve backling gibi yöntemlerden oluşmaktadır. Seo, geniş kapsamlı ve oldukça detaylıdır. Bu alanda mutlak bilgi bulunmaz. Her uzmanın kendine göre zaman ile tecrübe ettiği bilgi birikimi bulunmaktadır ve bunlar baz alınmaktadır.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo  uyumlu makale, Google optimizasyon gerekliliklerini yerine getiren makaleler ya da metinlerdir.  Bu gereklilikleri yerine getirdiğinizde içeriklerinizin ve metinlerinizin kullanıcılar tarafından daha kolay bulunmasını sağlar.  Arama motorlarınızda verimliliğiniz artar ve web sitenize kitlesel girişler olur. Elbette bu uyumluğunun gereklilikleri bulunmaktadır. Bu gereklilikleri sağladığınız taktirde Google tarafından ön sıralara çıkmanız kaçınılmazdır.

Bu yöntemde genel olarak amaç; verimli, nitelikli, bilgili ve özgün metinleri ortaya çıkarmaktır. Google, birbirine benzeyen metinleri ,  düzensiz, bilgi karmaşıklığı bulunan metinleri sevmez. Bunun sebebi ise kullanıcıların konforunu sağlamaktır. Örneğin; iki adet metin olduğunu düşünelim. Bir metin; kendi içerisinde derli, toplu, akıcı, imla hatası olmayan ve özgün olan bir metin olsun. Diğer metin; derli, toplu olmayan, hızla yazılmış, tekrar cümleleri çok fazla olan ve gerekli kurallarını yerine getirememiş olan bir metin olduğunu düşünelim. Google, bu iki metin içerisinden ön plana çıkaracağı metin; ilk metindir. Diğer metin Google tarafından değerli bulunmaz ve asla ön sıralara çıkarmaz.

makale nedir

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale yazmak  sanıldığının aksine karmaşık ve zor olan bir durum değildir. Tüm bildiklerinizi unutun ve sadece cebinizde olması gereken bilgiye odaklanan. Bu bilgi; nitelikli bir metin oluşturmaktır. Google’nin algoritmalarının temelinde kullanıcı mutluluğu ve bilgi akışını sağlama hedefi vardır. Bu gerekliliğin temeli de nitelik bir metin oluşturmaktadır. Herhangi bir kullanıcı girdiği bir web adresinde aradığını bulmalıdır, Google bunu sever ve sizleri ön sıraya çıkartır.

Niteliksiz metinleri ilk sıralarda görmeniz oldukça nadirdir. Ön sıraya çıkan niteliksiz metinler istisnadır. Zaten bu metinlerin herhangi bir özgünlüğü bulunmaz. Salt Seo mantığıyla çalışıp, Google algoritmasını kandırmaya çalışan metinlerdir. Bu metinler ile bazen istediklerine ulaşabilir lakin bu durum çok kısa sürer. Google’u kandırmanız oldukça zordur. Bu durum kısa bir süre içerisinde fark edilir ve spam yemeniz, ön sıraya erişmeniz ilerleyen zamanlarda oldukça zor olur.  ‘’Seo uyumlu makale nasıl yazılır? ‘’ sorusunu biraz daha detaylandıralım.

 

  • Özgün Metinler

Seo uyumlu makalelerde özgün metinler ilk koşuldur. Konunuzun özgün olması ve her bir cümle size ait olması şarttır. Cümleler size ait olmadığı taktirde spam yeme ihtimaliniz oldukça yüksektir. Google botları şu şekilde çalışmaktadır; Kurulu tüm siteleri tarayarak, sizlerin metinleriyle eşleştirir. Belirli bir seviyede benzerlik oranı tespit edildiği taktirde sizlere herhangi bir uyarı vermeden, sitenizi spam listesine ekler. Spam listesine eklenmeniz; Google üzerinden aldığınız adsense reklamların geri çekilmesine kadar gidebilir. Siteniz kesinlikle ön sıralarda çıkmaz ve geri planlarda olur. Bu durum size hit getirmez ve sitenizi işlevsizleştirir.

Metinlerinizin konusu ve cümleleri özgün olduğu taktirde Google sizin siteniz değerli bulur ve ön sıralara çıkartır. Sitenizin indeksleme oranı hızla artar. Alexa (sitenizin dünya sıralamasını gösteren eklenti) üzerinden sitenizin aşağı sıralamalara çeker ve değerli olduğunu eklentiyi kullanan kişilere gösterir.  Özgün makaleler sizlere her koşulda fayda sağlayacaktır. Kullanıcılarınız ile olan etkileşimden tutun ki ön plana kadar çıkmanıza kadar.

Peki, Özgün metin nasıl yaratılır ve nasıl yazılır? Öncelikle yazmanız gereken konu hakkında detaylı bilgilere sahip olmanız gerekir. Yazacağınız konuya vakıf olmanız sizlere özgün bir metin sunmasından yana zaman tasarrufu da yaratır. Metinleriniz akıcı ve okunması keyifli olur. Konu hakkında detaylı araştırmadan sonra metinleriniz yeterince özgün olacaktır.

  • Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler oldukça önemlidir. Metinlerinizin üzerine serpiştirdiğiniz bu kelimeler sayesinde içeriğinize ulaşmak isteyen kişilere erişirsiniz. Anahtar kelimeler; Google üzerinden aranan en fazla kelimelerden oluşturulmalıdır ve metninizi birkaç kelimeyle özetlemelidir. Örneğin;  ‘’bardak nasıl yapılır?’’ ve ‘’Bardak tarihi nedir?’’ arasında ciddi bir hit farkı bulunmaktadır. Bunları tahlil etmek ve doğru anahtar kelimelerini kullanarak sitenize daha fazla trafik çekmeniz mümkündür.

Anahtar kelimelerin kullanımında dikkat etmeniz gereken koşullar bulunmaktadır. Google genel olarak ilk 60 kelime içerisinde anahtar kelimenizin olmasına dikkat eder. Belirlediğiniz anahtar kelimenin ilk 60 kelime arasında olmasına dikkat edin. Elbette ilk 60 kelimeyi salt anahtar kelimeniz üzerine kurmayın. Metinlerin aralarına serpiştirin ve anlamlı olabilecek yerlerde kullanmaya dikkat edin. Yani anahtar kelimeler, metinde asla sırıtmamalı. Bu anahtar kelimenizi metinlerin ortasına ve sonlarına daha seyrek serpiştirebilirsiniz. Unutmayın bunu dengeli olarak kurmak zorundasınız, fazla anahtar kelime kullanmanız sizlere faydadan çok zarar getirecektir.

 

  • Site Akışına Uygun Metinler

Site akışına uygun metinler de oldukça önemlidir. Örneğin; meyve ve sebze  üzerine bir siteniz bulunuyorsa ve yayın akışınız bu şekilde oluşturduysanız bu içerikler üzerinden metinlerinizi üretmeniz gerekir. Yani meyve ve sebze sitesine metin yazıyorsanız; ‘’Film İncelemesi’’ yüklemeniz pek akıllıca olmayacaktır. Olur da böyle bir girişimde bulunursanız size bunu önermeyiz. Bu durum Google’nin sizi kategorileştirmesinde zorluk çıkartabilir. Ayrıca yayın akışına uymayacak içeriklere kullanıcılarınız yabancılaşabilir ve ciddiyetsizleştir.

Site akışına uygun metinleri ne denli yüksek kullanırsanız o kadar verimli geri dönüşler almanız kaçınılmazdır. Yayın akışınızın içeriklerini bulmanız ise sizlerin araştırmasına bağlıdır. Gerekli bir araştırmayı okuduğunuz taktirde bile o metinden onlarca yeni konu başlıkları üretebilirsiniz.

  • Özgün Görseller

Özgün görseller Seo uyumlu makale için oldukça önem taşımaktadır. Metinlerinizin özgünlüğü kadar görselliğinizin de özgünlüğü önemlidir. Elbette görselleriniz metinlerde sırıtmamalıdır, metinleriniz ile uyumlu olmak zorundadır. Ücretli fotoğraf uygulamalarından bu görselleri temin edebilir ya da kendi görselinizi kendiniz tasarlayabilirsiniz. Ayrıca görseliniz içine anahtar kelimeleri serpiştirmeyi unutmayın.

makale nasıl yazılır

  • Dikkat Çeken Başlıklar

Dikkat çeken başlıklar metinleriniz için ve kullanıcılar için oldukça önemlidir. Şöyle düşünmeniz gerekir; kullanıcılarınızın ilk teması metninizin başlığı olacaktır. Metin başlığınız dikkat çekici ve özel olursa kullanıcı sitenize girme olasılığını güçlendirecektir.

 

Genel Notlar;

Genel olarak bakıldığında bilmeniz gereken ve bunları metinlerde uygulamanız gereken koşulları kısaca derleyelim. Unutmayın bunlar kural olmayıp zaman ile edinilmiş tecrübelerin somut bulmuş halidir. Seo uyumlu metinlerde kesin diye bir olgu yoktur. Kişiler kendi tecrübeleriyle kişisel kurallarını ortaya koymuştur. Metinlerinizin özgün olması ve anahtar kelimeleri doğru kullanmanız yapmanız gereken ilk koşuldur. Bunlar gerçekleştirildiği verimlerini hızla görmeniz oldukça olasıdır.

Gözden kaçmaması gereken bir diğer durum da şudur; dünyadaki en nitelikli metini yazmış olmanız sizleri ön planda çıkarmaya sebep olmayabilir. Metnin başında eklediğimiz gibi ‘’ zincirleme bir bağ’’ noktası bulunmaktadır. Yani metinlerinizin hangi site içerisinde yayınlanıyor olması da oldukça önemlidir. Güçlü ve yaşlı bir site ile birkaç aylık bir site yan yana koyulamaz. Elbette yaşlı ve nitelikli olan sitenin attığı metin ön plana çıkacaktır. Seo, zincirleme bağların bileşenidir. Site içi ve dışında yapmanız gereken onlarca durum bulunmaktadır. Elbette site içerisindeki çalışmalarınız oldukça değerlidir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

sosyal medya uzmanı nedir

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; kurum, kuruluş ve markalarda seçilen ve belirlenen bir iş için elinde yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!