Anasayfa / Teknik Eğitimler / Sistem Yöneticisi Nedir Ne İş Yapar

Sistem Yöneticisi Nedir Ne İş Yapar

Bilişim teknolojisi ve kullanılan bilgisayar sistemleri her geçen gün geliştirilirken, elbette ki bu sistemlerin yönetilmesi, analizleri ve kontrol edilmesi adına bazı uzmanların görev alması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda bahsetmekte olduğumuz sistem yöneticileri, bu sistemlerin kurulumu ve sistemlerin kullanımında bazı görevleri ele almaktadır. Daha detaylı bir şekilde sistem yöneticisi ne iş yapar sorularınıza cevap vermek gerekirse, aşağıda yer alan bilgilere göz atmamız mümkündür.

Sistem yöneticisi kimdir?

Genel olarak şirketlerin, firmaların ihtiyaç duymakta olduğu bir personel olarak tanımlanabilir. Her şirket, sistemlerin kurulması ve kontrol edilmesi adına sistem yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır. Genel olarak yöneticilerin bilgisayar sistemlerinde ortaya çıkan bir takım teknik problemleri ortadan kaldırırken, yine değişen bir yöneticinin yerine gelen yeni kişi masasına geçmeden önce bu sistemlerin kontrolünü ve düzenlemelerini yaparak, bilgisayarları hazır hale getirmektedir. Bazı görevlerinden ve alanlarından bahsetmek gerekirse, bilgiler şöyledir.

Sistem yöneticisi ve görevleri

Bazı kişiler, bilgisayar tamircisi ya da bilgisayarcı olarak tanımlasa da, aslında sistem yöneticisi çok daha geniş bir alanı kapsamaktadır. Verdiği hizmetler normal bir bilgisayar tamircisine göre daha profesyonel olurken, genel olarak yazılım problemlerini ortadan kaldırarak, eski hasar görmüş olan yazılımları kaldırarak, yenileri ile değişim sağlamaktadır. Bu kurlum sürecini üstlenirken, firmanın sahip olduğu lisanslı programları ya da diğerlerini kurulum gerçekleştirerek hizmetleri sunmaktadır. Bazı görevleri ise şu şekildedir.

 • Bilgisayar sistemlerini analiz ederek, kurulum ve yapılandırma desteği vermektedir
 • Genel olarak gerekli bakım ve yedekleme işlemlerini uygular
 • Güvenlik için gerekli olan yazılım ve takipleri gerçekleştirir
 • Şirket içerisinde ya da şirket ile dış bağlantılar arasında mail trafiğini ele alır
 • Filtreleme işlemi yapar

Genel olarak sistem yöneticisi ne iş yapar dediğinizde alacağınız cevaplar bunlardır. Peki, sistem yöneticisi kimdir ve diğer unvanları nelerdir biliyor musunuz?

Kimler sistem yöneticiliği yapabilir?

Sistem yöneticisi olarak bilinen çok farklı unvana rastlamanız mümkündür. Bu unvanları alabilmek için elbette ki bazı eğitim ve kurslara katılmak zorundasınız. Bu kurslar başarı ile tamamlandıktan sonra, sistem yöneticisi unvanı ile artık sektörde hizmet vermeye başlayabilirsiniz. Genel olarak okullardan ya da özel eğitim kursları sayesinde alınan unvanlar aşağıda ki gibi yer almaktadır.

 • Bilgi Teknolojileri Mühendisi / Information Technologies Engineer
 • Bilgi Teknolojileri Yöneticisi / Information Systems Administrator
 • Teknik Danışman / Technical Consultant
 • Proje Lideri / Project Leader
 • Bilgi İşlem Müdürü / IT Manager
 • Ağ Güvenliği Yöneticisi / Network Security Manager
 • Sistem Analisti / Systems Analyst
 • Sistem Mühendisi / Systems Engineer
 • Sistem Yöneticisi / Systems Manager
 • Network Mühendisi / Network Engineer
 • Network Yöneticisi / Network Administrator
 • Network Analisti / Network Analyst
 • Network Teknisyeni / Network Technician

Eğitim ve kurslar hakkında

Sektörde iyi bir sistem yöneticisi unvanını almak ve bu sektörde profesyonel olarak hizmet vermek adına aldığınız eğitim oldukça önemlidir. Bu konuda sizlere ‘’ BİLİŞİM EĞİTİM MERKEZİ ‘’ tecrübeli eğitimcileri ile hizmet verirken, yıllardır bu sektöre uzmanlar yetiştirmektedir. Genel olarak tercih edilen ‘’ Sistem Yöneticisi ‘’ kursları farklı isimler altında olurken, kurs içerikleri her ne kadar birbirine yakın olsa da kullanılan ve eğitimi verilen programlarda farklılık görebilmekte mümkündür.

Bilişim teknolojileri alanında 1999 yılından beri hizmet veren ‘’ Bilişim Eğitim Merkezi ‘’ istihdam ve verimlilik ele alınarak temellerini oldukça sağlam atmıştır. Böylelikle verilen eğitimler, katılımcıların iş hayatında kolaylıklar sağlarken, iş başvurularında da bir adım önde olabilmelerini saplamaktadır. Yine iş verimliliği de bu eğitimler dahilinde artırılabilmektedir. Tüm diğer eğitim ve kurs bilgileri hakkında detayları adresimiz üzerinden alabilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!