Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Site Hızı Nedir? Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Site Hızı Nedir? Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Öncelikle web sitesi kişi veya firmaların hedeflemiş oldukları amaçlara ulaşabilmek için dijital ortamda kullanmış oldukları en önemli araçtır. Dünya genelinde en ücra köşeye kadar yayılmış ağ olarak tanımlanabilir. Mal veya hizmet üreten kişi ve firmalar hedef kitlelerine herhangi bir aracı olmadan yalan ve en saf haliyle ulaşmanın en etkili yolu web sitesidir.

Ürün ve faaliyetler en güncel haliyle hedef kitlenize ulaştığı için kalıcı etki yapacaktır. Web siteleri kuruluş şekli ve amacına göre çeşitlilik gösteriyor. Firma ürün ve tanıtımlarını yapan kurumsal web siteleri, ürün satışı yapılan e ticaret siteleri, restoran otel özel sağlık kuruluşları gibi randevu ve rezervasyon siteleri, kişi tanıtımı yapılan bireysel siteler, anlık ve güncel olayların aktarıldığı haber siteleri gibi çeşitli internet siteleri vardır.

Orijinal Ortamlar

Web siteleri dijital ortamın rekabetçi ortamına ayak uydurmak ve kendilerini sürekli olarak güncellemek zorundadırlar. Web site tasarımları firmanın kimliğini yansıtan bundan dolayı üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Web siteleri sayesinde hedef kitle firmanızın üretmiş olduğu mal ve hizmetleri üretim öncesi ve üretim aşamasından başlayarak satış ve satış sonrası dahil olmak üzere bütün aşamaları takip edebilir.

Web Sitesinin Avantajları

Belli kurallara göre kurulmuş ve faaliyet gösteren web sitesi ciddi manada başarıyı elde edecektir. Özellikle e-ticaret siteleri için ciddi manada maliyetler düştüğünden dolayı karlılık üst seviyelere çıkabilmektedir. Google algoritmalarına göre site davranışları belirlendiği zaman hedef kitlenizi belirleme ve hedef kitlenizi farklılaştırma gibi amaçları yerine getirebilmektedirler.

Mal ve hizmetlerin hedef kitle ulaşması hızlı güvenilir bir şekilde yerine gelmektedir. Özellikle satış sonrası takip hedef kitlenizi sizlere bağımlı hale getirecektir. Hızlı güncelleme imkânı sayesinde yeni mal ve hizmetleri öne çıkarıp hedef kitleye tanıtma çok daha kolay olmaktadır.

web site hızı nasıl arttırılır

Site Hızı Nedir?

Site hızı sitenin daha sağlıklı bir şekilde hizmet sunması için hızlı bir şekilde açılması veya sayfalar arasında geçişin hızlı olarak sağlanması anlamına gelir. Aynı zamanda sayfa yükleme hızı diye de tanımlayabiliriz. Site hızı müşterilerin memnun olması açısından çok önemlidir. Çünkü çoğu müşteri yavaş açılan sayfanın açılmasını beklemeden siteden ayrılabiliyor.

Bu ise site için olumsuz bir durumdur. Bu nedenle site hızının hızlı olması ziyaretçilerin bu sayfaları incelemesinde ve bilgi almasında çok önemli bir durumdur. Ziyaretçiler girdikleri sitelerin içerikleri kadar site hızına da bakarlar. Bu nedenle popüler siteler itibarlarını ve kazançlarını kaybetmemek için sitelerinin hızına önem verirler. Düşük performanslı sitelerin ziyaretçi sayıları düşüyor ve bu siteler bir daha ziyaret edilmiyor.

Web Sitesi İçin Hız Testi

Web site sahipleri ziyaretçi sayılarını kaybetmemek için belli aralıklarla sitelerinin hızını test etme imkânına sahipler. Hazırlanan bazı uygulamalar hem mobil hem de masaüstü cihazlar yardımıyla test yapmanıza yardımcı olur. Bu cihazlar yardımıyla siteniz hakkında daha detaylı raporlar sağlayabilirsiniz.

Site hızını ölçmede kullanılan Google PageSpeed Insights, Pingdom, GTmetrix benzeri test araçları sizlere yardımcı olacaktır. Bu uygulamalar sizi siteniz konusunda neler yapılması gerektiği konularda uyaracak ve önerilerde bulunacaktır. Kurallara uygun bir şekilde izlenecek yollar ve öneriler sayesinde web sitenin performans hızı daha iyi olacak ve sorunlar tanımlanarak ortadan kalkacaktır. Daha yüksek sonuçlar elde etmek isteyen site sahipleri tek bir test aracının kullanmaktansa diğer test araçlarını da denemelidir. Böylece daha kapsamlı analizler yapılabilir.

Site Hızı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

İnternetin ve internet sitelerinin yoğun bir şekilde kullanıldığı günümüzde sitelerin hızı ve performansları firma açısından büyük bir öneme sahip olmuştur. Kişilerden sitelerden beklentileri her geçen gün arttığı gibi bekleme konusunda sabırları ise azalmıştır. Site hızının arttırılması için yapılması gerekenler;

  1. Hosting Firması, seçiminde dikkatli olmak gerekir. Siteyi sıklıkla host edecek kurumsal bir firma öncelikle web sitenizin güvenliğini sağlayacaktır. Hazırladıkları hosting planı ile sitenin hızı arttırılmaya çalışılır ve siteye sunulan kaynak sayısı artar. Ayrıca firma seçiminde önem verilecek bir diğer konu ise yüksek uptime süresine sahip olması gerekir.
  2. Resimlerin boyutlarını küçültmek web sitenin hızının artmasında önemli bir role sahiptir. Büyük boyutlara sahip resimlerin açılması oldukça zaman alacaktır. Bu da ziyaretçilerin siteden ayrılmasına neden olduğu gibi sitenin performans hızını düşürecektir. Bazı photoshop uygulamaları ile bu işlemi kısa sürede yapabilirsiniz.
  3. Ön bellekleme işlemi sitenin hızını artıracaktır. Sayfalar yeniden işlenmeyeceğinden seri bir şekilde açılır. Aynı zamanda ön bellekleme işlemi sunucularında iş yüklerini hafifletecektir. Bu konuda hosting firmasından da destek alınabilir.
  4. Web sitesi için içerik dağıtım ağı kullanmanın büyük faydaları vardır. İçerik dağıtım ağı dünyanın neresinde olursa olsun tüm ziyaretçilerin sayfanıza kısa süre içerisinde bağlanmasını sağlar. Bu ağ sitenin tüm dosya ve videolarını başarılı bir şekilde saklar.
  5. Web sitesinin hızını artırmak isteyenlerin yapması gereken bir diğer çalışma ise metin dosyalarının boyutlarını da küçültmek gerekir. Gereksiz tüm ayrıntılar başarılı bir şekilde atılmalıdır.
  6. Test etmek siteniz hızı açısından son derece önemlidir. Test etmek için hazırlanan araçlar sitenizin performansı hakkında sizleri bilgilendirir. Bu araçlar yardımıyla sitenizin sorunları analiz edilir ve bu sorunları ortadan kaldırmak için çeşitli öneriler bulunur. Oldukça verimli bilgiler sunan bu araçlar kullanıldığı takdirde site sahiplerine sundukları anlaşılır dil ve tavsiyeler çok önemlidir ve önemli bilgiler içerir.

web site hızı nasıl ölçülür

En iyi Hız Testleri

Hız testleri web sitelerinin performansları hakkında site sahiplerini bilgilendirir. Bu testlerden ilki Google PageSpeed Insight aracıdır. Bu tamamen ücretsiz bir hız testidir. Bu hız aracı sürekli kendini güncellediğinden dolayı en doğru sonuçları verir. GT Metrix hız çubuğu da ücretsiz olarak kullanılma imkanı sunar. Oldukça ayrıntılı raporlar site sahiplerine sunuyor.

Bu hız çubuğu sitenin sorunları hakkında raporlar hazırladığı gibi sitenin tüm verilerini ve dosyalarını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. GT Metrix hız çubuğunun en önemli özelliği ise rakip firmaların analizlerini de başarılı bir şekilde yapıyor. Pingdom hız testi ise kullanıcılara görsel raporlar sunar ve bu hız testi de ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Load Impact hız testi ile verilerinizin performansını görebiliyorsunuz. Bu hız çubuğu sitesine üye olunduğu takdirde daha fazla avantaj imkânı sunuyor.

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Dijital ortamın akıllı cep telefonları tablet bilgisayarlar gibi araçlar sayesinde çok fazla yaygın hale gelmesi ile beraber rekabetçi olan ortam daha da kızışmıştır. Bu nedenle firmalar ürünlerinin tanıtım ve reklamlarını yapmak için web sitesi kurma hizmetlerinden yardım alırlar. İyi bir web sitesine sahip olmak ve müşteri potansiyelini arttırmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle sitenin görsel açıdan estetik olması ve ziyaretçilerde merak duygusu uyandırmalıdır. Sitenin performansının hızlı olması müşterilerin memnuniyetini sağlar.

Site müşterilerine vereceği mesajı etkili ve net bir biçimde vermelidir. Sitede kişilerin dikkatini dağıtacak unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Müşterilerin ürünlere doğrudan ulaşması konusunda kolaylıklar sağlanmalıdır. Sitenin renk düzeni ve vurgu gibi tonlamaları önemlidir. Daha çok canlı renkler tercih edilmelidir.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!