Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Site İçi SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Seo; bir web adresinin ya da platformun salt kitlesine ulaşmayı hedefleyen bir yöntemdir. Seo, kelime anlamı olarak da ‘’Google Optimizasyonu’’ olarak nitelendirilmektedir. Yani Organik trafik (kullanıcının Google üzerinden aratılan kelime ile direk sitenize gelmesi) çekmek isteyen kullanıcıları hedeflemektedir. Doğru bir Seo yöntemi uygulandığı taktirde platformunuz arama motorları ile uyumlu çalışmasını şansını sağlar. Bu sayede platformunuzu doğru ve yoğun bir kitleye ulaştırma şansınız olur. Bu yöntem e-ticaret siteleri için de oldukça ehemmiyet taşımaktadır.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi Seo (on page Seo) bir nevi platformunuzun her koşullara iyileştirilmesi ve kendi yayın çizgisini oluşturup, o çizgiye sadık kalmasıdır. Elbette bunları yapmak salt içerik, metin girmek ile orantılı değildir. Yapılması gereken birçok teknik durum da bulunmaktadır. Tarayıcıları algoritmaları, kalite yönergelerini gibi durumları salt kullanıcısının verimli zaman geçirmesine göre düzenlemiştir. Yani site içi Seo başarısını sağlayabilmek için tarayıcıların istediklerini yapmanız gerekmektedir. Tarayıcıların istedikleri de platformları insan gibi düşünüp soru – cevap sorgu sistemini analiz etmek ve web sitelerinde ziyaretçiler ile konuşuyor gibi uygulanması gerekmektedir. Biraz daha karşılık etkileşimin olması ihtiyaçtır. Yani site içi Seo;  sitenizin dinamikleri, akışları, tasarımları, içerikleri ve teknik koşullarının iyileştirilmesidir.

 

Site İçi Seo’da Temel Kurallar

Site içi seo yani On Page Seo yapmanız için gerekli birçok durum bulunmaktadır. Bu kuralları detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Lakin öncelik bu operasyonu gerçekleştirmeden önce sürekli cebinizde olması gereken bilgiler bulunuyor. Bu bilgiler ve kurallar ile hareket etmeyip platformunuza başarının gelmesi olası dahi değildir.

  • Ziyaretçi analizi yapmak ve ona göre hareket etmek. Örneğin; hangi içerikte daha uzun süre kalıyor ya da neden bir içerikte az zaman geçiriyor. Bunları tahlil edip, çözümlemek şarttır.
  • Platformun tasarımı ve yazılımının pürüzsüz olması
  • Domain ve site’nin birbiri içinde uyumlu olması
  • Metinlerde H1 – H6 prensipleri
  • Mobil uyumlu bir tasarımına sahip olması
  • Kaliteli sunucu ve pürüzsüz bir IP
  • Platformunuzda yanıltıcı, sırf tıklanması için oluşturulan içerik, metin gibi paylaşımların olmaması
  • Özgün ve nitelik içeriklerinizi olması
  • Anahtar kelimelerin doğru ve yoğun kullanımı
  • Site’nin yüklenme hızının yerinde olması

 

Unutmayın, tarayıcıları kandırmak sizlere hiçbir zaman başarıyı getirmeyecektir. Aksine hızla çakılabilirsiniz. Yapmanız gereken sitenizin verimli ve artı bir zaman yaratması. Sitenize uğrayan kullanıcının oradan memnun ayrılması önemlidir. Tarayıcıların algoritmaları ve kuraları salt bunun üzerine kuruludur; kullanıcı mutluluğu!

iç seo nedir

Site Hızını Düşüren Sorunları Tahlil Edip Çözümleyin

Site içi Seo’da sitenin hızlı yüklenmesi oldukça önemli bir durumdur. Burada yine ziyaretçinin verimi referans alarak getirilmiş özelliktir. Ayrıca Sitenizin yavaş yüklenmesini tarayıcıları ihlal ve sorunlu bir platform olarak nitelendirilmesine de sebep olabilir. Yani sitenizin hızlı yüklenmesi gereklidir. Bu sayede kullanıcılar zaman kaybetmeyecek, diledikleri gibi platformu kullanabilecekler. Sizler platformunuzda bunu sağlarısınız tarayıcı tarafında artı puan alacaksınız.

Bunları sağlamadığınız taktirde siteniz daha iyi performansa sahip olabilme şansı varken olamayacaktır. Sitenizde genel bir analiz yapın ve sitenize ağır gelen içerikleri kaldırın. Kaldırmak yerine revize etmeyi de tercih edebilirsiniz. Sitenizin kaç saniyede de açıldığını çeşitli tarayıcı eklentileriyle ölçebilir, bilgi alabilirsiniz.

Meta Açıklamanızı Doğru Kullanın

Meta açıklaması, sitelerde oldukça ihlal edilen bir Seo bileşenidir. Bu meta kullanımı ziyaretçilerin sitenize girmesi için oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Doğru bir açıklama sayesinde sitenize ziyaretçinin girme ihtimali artacaktır. Aksi taktirde siteniz; basit bir başlığa sahip olacak ve kullanıcının dikkatini çekmeyecektir.

Meta açıklamalar, e- ticaret siteleri için de oldukça önemlidir. Satışını ya da hizmetini sunduğunuz konu hakkında doğru bir üslup ile yazılan metinler oldukça önem taşıyacaktır. Meta açıklamayı gerçekleştirirken; açıklamalarınızın içeriğiniz ile birlikte yürümesini dikkat edin. Elbette anahtar kelimelerinizi serpiştirmeyi unutmayın.

Site İçi Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

Anahtar kelimeler, sizlerin dış dünyaya açılmanızın ilk şartlarından birisidir. İnsanlar tarayıcılarda arattıkları anahtar kelimeler ile sizlere ulaşırlar. Sizler içeriğiniz ve siteniz ile ilgili doğru anahtar kelimeleri tercih etmekle mükellefsiniz. Doğru anahtar kelime tercihi yapıldığında, sitenize gelen geri dönüşler hızla yükselişe geçecektir.

Anahtar kelimeleri kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli durumlar da vardır. İlk olarak içeriğiniz ve siteniz ile alakasız anahtar kelime belirlememeniz. Anahtar kelime oluştururken ve değerlendirirken; çeşitli eklentilerden de destek alabilirsiniz. Lakin anahtar kelimenin formülü; metni, sitenin 2-3 kelime ile anlat.  Unutmayın, kullanıcılar o anahtar kelimeler ile sitenize gelicektir.

iç seo nasıl yapılır

Görsel Seo Yapmayı İhmal Etmeyin

Görsel Seo yani görsel optimizasyon yapmayı ihmal etmeyin. Görsel optimizasyonlar oldukça önemlidir çünkü görsel sayesinde sitenize trafik çekerek, kitlenizi genişletebilirsiniz. Elbette bunların gerçekleşebilmesi için görsellerinizin arama motorları ile olan uyuma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sitenize özgün bir görsel yüklerken, görsel optimizasyonun da görselin içeriğiyle birlikte yürüyen anahtar kelimeleri yüklemelisiniz. Yani ‘’Galatasaray – Beşiktaş’’ müsabakası ile ilgili görsel yüklüyorsunuz. Bu görsel içine ‘’Galatasaray ve Beşiktaş müsabakası dışın anahtar kelimeler eklemememiz gerekmektedir. Doğru bir anahtar kelime eklediğinizde önlere çıkmanız olasıdır. Yanlış bir görselin anahtar kelimesini kullandığınız elbette görsel ile öne çıkmayacaksınız.

Sitenizi Güncelleyin

Siteniz ile ilgili yapacağınız her güncelleme, dolayısıyla yeniliği getirecektir.  Online tarayıcılar ise bu güncellemeleri oldukça sever. Çünkü her güncelleme, geçmişte kalan eksikliği giderecek ve kusurlarını azaltacak. Bu durumda kullanıcının veriminin artmasına sebep olacak. Tarayıcılar bunu önemsemektedirler ve Seo için gayet güzel bir yöntem olacaktır.

 

Site İçi Seo Yapılmazsa Ne Olur?

Site iç Seo yapmamanınız sizleri her zaman geri plana atacaktır. Uzun saatlerinizi ayırmanız sizlere hiçbir şekilde geri dönüşü olmayacaktır. Aslında Seo, dijital medyanın dilinin tekniğini ve yolunu gösteren bir tekniktir. Ürünlerinizi, bloglarınızı, siteleriniz kendi içerisinde ne kadar nitelik olsa da gerekli Seo çalışması yapılmadığı taktirde dilediğiniz sonuçları almayacaksınız.

Site içi Seo, doğru ve zamanında yapılması gerekilen hareketler ile yapıldıysa sizlere oldukça verim sağlayacaktır. Gelen geri dönüşler ile siteniz ile daha fazla zaman geçirmek isteyeceksiniz. Lakin ilk şart site içi Seo’dur. Bu operasyonun pürüzsüz yapılıyor olması da oldukça önem taşımaktadır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

sosyal medya uzmanı nedir

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; kurum, kuruluş ve markalarda seçilen ve belirlenen bir iş için elinde yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!