Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Sosyal Medya Araçları Nelerdir

Sosyal Medya Araçları Nelerdir

Sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanılması ya da yapılacak olan çalışmalarda en iyi sonucun alınabilmesi için, hedef kitlenizin geniş olması ve geri dönüşleri de saptamanız son derce önemlidir. Günümüzde hem kurumsal hem de bireysel anlamda sosyal medyanın önemi anlaşıldığından dolayı, birbirinden farklı sosyal medya aracı da kullanılmaya başlamıştır. Bu araçlar, kurumsal firmalar ya da kişiler hakkında yapılan yorumların çok kısa sürede görülmesini sağlamakta, farklı sosyal medya hesaplarının aynı anda kontrolüne imkan tanımakta ve müşteriler ile en etkili iletişim zamanının ayarlanması açısından son derece önemlidir. Sosyal medya araçları ve bunların etkili bir şekilde kullanımı ile birlikte, bu zamana kadar birçok çalışmadan verim elde edilmiş ve izlenecek çalışmaların belirlenmesinde de ciddi bir etki sağlamış durumdadır.

Dünya genelinde en fazla tercih edilen sosyal medya araçları ve üstlendiği görevler ise şu şekildedir.

 • Tweet Reach

Bu araç sayesinde, Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımın kaç kişi tarafından görüldüğüne, kaç kişinin sizin hakkınızda paylaşımlarda bulunduğuna kısa bir sürede erişebilirsiniz. Kullanılacak olan Tweet Reach etiketi sayesinde, Twitter üzerinden yürüteceğiniz kampanyaları değerlendirebileceksiniz.

 • Klout

Sosyal medya üzerinde düzenli paylaşımlar yaparak popüler olunabilir. Fakat, sizi popüler yapan asıl nedenin ne olduğunu merak ediyorsanız, Klout aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde, sosyal medya ağları üzerinden kimlerde kalıcı etki bıraktığınızı, sizin kimlerden etkilendiğinizi, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizin merak ettiklerini, sizden taleplerini ve de ihtiyaçlarını görebileceksiniz.

 • Hoot Suite

Günümüzde kullanıcılar tek bir sosyal medya ağı kullanmakla yetinmiyor ve bunun yerine ilgi duydukları ya da aradıkları verimi buldukları farklı sosyal medya hesaplarını takip etmektedirler. Burada farklı sosyal medya hesaplarının zaman kaybı olmadan kontrol edilebilmesi amacıyla Hoot Suite aracı kullanılabilir. Bu araç sayesinde, belirlediğiniz içerikleri tüm sosyal medya hesaplarınızdan istediğiniz gün ve saate göre ayarlayabilir, siz oturum açmış olmasanız bile sağlayacağınız komut ile paylaşımın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, hesaplarınızı senktronize etmek için de bu araçtan faydalanabilirsiniz.

 • Social Mention

Sosyal medya üzerinden artık birçok reklam çalışması yürütülmektedir. Fakat, günün her saati reklam çalışmalarının yapılmadığı dikkat çekmektedir. Bunun nedeni, hedef kitlenin hangi saat aralığında sosyal medya hesaplarına giriş yaptığı, ne sıklıkla hangi sosyal medya aracını kullandığının bilinmesidir. Burada kişilerin en fazla başvurduğu sosyal medya araçları arasında bulunan Social Mention, paylaşım sıklıkları, paylaşım yapan kullanıcıları, kullanıcılar tarafından alınan beğenileri ve ne sıklıkla paylaşım yaptıkları gibi konularda sizlerin bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.

Social Mention aracının kişiler tarafından bu kadar sık kullanılmasındaki neden ise, dil seçeneklerinin bir hayli fazla olmasıdır. Türkiye’de yapılacak bir araştırma için Türkçe destekli araç bulmak oldukça zordur. Fakat, Socil Mention Türkçe dahil olmak üzere 40 farklı dil üzerinden destek vermektedir.

 • Twazzup

Twitter üzerinden resmi hesaplara kısa bir sürede ulaşılabilmektedir. Bundan dolayı da giderek artan bir kullanıcı sayısı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Twitter üzerinden belirlediğiniz konularda en uzman kişileri bulmak istiyorsanız, kullanmanız gereken tek sosyal medya aracı Twazzup’tır. Bu araç, Twitter’ı bir arama motoruymuş gibi kullanmanıza olanak tanımaktadır. Tıpkı Google üzerinden bir arama yapıyormuşçasına Twitter üzerinden aramalarda bulunabilirsiniz.

 • Ice Rocket

Myspace, Blog, Web ve Twitter sonuçlarını listeleyen bir uygulamadır.

 • Tweet Deck

Twitter üzerinden paylaşımların zamanlanması, hashtag tespiti yapılması ve farklı hesapların yönetilmesi açısından bu uygulama tercih edilektedir.

 • How Sociable

Markanızın veya çalışma yaptığınız anahtar kelimenizin 32 farklı sosyal medya sitesinde ne kadar kullanıldığını ve kurumsal kimliğinizin varlığını sizlere sunan bir uygulamadır.

 • Back Tweets

Twitter geçmişinizi inceleyerek sitenize bağlantı sağlayan içerikleri bulan bir uygulama.

 • Carma

Kurumsal firmaların sosyal medya üzerindeki güçlü ve zayıf olduğu alanları tespit eden bir uygulamadır.

 • MarketMeSuite

Sosyal medya hesaplarından belirlenen tarihlerde mesaj atma ve hedef kitleye kısa sürede ulaşmak için kullanılır.

 • Pinerly

Pinteres’e içerik sunmak ve çoklu hesap yönetimi için tercih edilmektedir.

 • Uber VU

Önemli sosyal medya sitelerindeki kayıtları tutar ve burada trendler arasına katılmanızı ve gündem hakkında değerlendirmelerde bulunmanızı sağlamaktadır.

 • Visible

Sosyal medya üzerindeki analizlerin detaylı bir şekil görüntülenmesi ve değerlendirme yapılmasını sağlayan sosyal medya aracıdır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!