Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Günümüz dünyasında sosyal medya kullanımı oldukça artmıştır. Bu alanın bu kadar artması ve gelişmişi elbette farklı kültürel ve sektör alanlarına etkisi olmuştur. Bunlardan birisi de Sosyal Medya Reklamcılığı ‘dır. Sosyal Medya Reklamcılığı son yıllarda hızlı yükselişe geçen bir meslek ve reklam alanlarından bir tanesidir. Günümüzde şirketler afişlere, tabelalara reklam vermekten ziyade bu alanlar üzerinden vermektedir. Çünkü insanlar sokaklarda yürürken dahi etraflarına bakmayıp, telefonlarına bakıyorlar. Koşullar bu şekilde oluşmasından kaynaklı dijital platformlarda reklamları görmemiz oldukça normaldir.

Sosyal Medya Reklamcılığı günümüzün trend mesleklerinden biri olmasının yanında kurumsal ya da bireysel işletmelere sahip olan kişiler içinde oldukça önemlidir. Çünkü sosyal medya tahmin edildiğinden çok daha hızlı insanlara sirayet etmektedir. Üstelik müşteri potansiyeliniz olan kişiler ile direk etkileşim içine girme şansa sahipsinizdir. Küçük bir örnek vermek gerekirse;  müzik aletleri üzerine satışı olan bir işletmeniz bulunuyor diyelim ve sizlerde ağırlıklı olarak 15 – 30 yaşlarındaki kişilere reklamlarınızı göstermek istiyorsunuz. Yaptığınız ayarlar ile bunları rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Sizin potansiyeliniz olmayan kullanıcılara ulaşıp zaman ve para kaybetmekten yana salt kitlenize yönelebilirsiniz. Elbette Sosyal Medya Reklamcılığı bir meslektir ve meslekler eğitimlere muhtaçtır.

 

Sosyal Medyanın Gücü!

Sosyal medya, insanların düşündüğünde çok daha kapsamlı platformlardır. Özellikle son yedi yıldır muazzam bir talep bulunmaktadır. Reklamcılıkta da pratiklik, hız, kitlesellik ve akılda kalıcılık oldukça önemlidir. Sosyal medya platformlarına baktığımızda da reklamcılık dört önemli unsurunu rahatlıkla karşılıyor. Bundan kaynaklı şirketler ve bireysel işletmelerin neredeyse tamamı bu platformlar üzerinden markalarını, ürünlerini tanıtma uğraşı içerisindeler.  Şöyle düşünebilirsiniz;  markanızın ürününü ya da işletmenizi birkaç saat içerisinde milyonlarca insana gösterebilme şansına sahipsinizdir. Elbette bu reklamın planlı ve strateji içerisinde gitmesi gerekmektedir.

sosyal medya uzmanlığı eğitimi

Herkes Sosyal Medya Reklamcılığı Yapabilir Mi?

Evet. Günümüzde herkes sosyal medya reklamcılığı yapabilirler. Günümüzdeki popüler platformlar üzerinden reklam yapmak oldukça kolaydır. Elinizde materyallerinizi varsa afiş ya da video bulunuyorsa bu işlem sizlerin 20 dakikasını alabilir. Lakin önemli olan soru şudur;  ‘’Doğru Sosyal Medya Reklamcılığını Herkes Yapabilir Mi?’’  Bu soru en can alıcı noktadır. Sizin ürettiğiniz reklam stratejisi markanız güçlendirebilir ya da zayıflatabilir. Bu noktada yapılması gereken ise bu alanın mesleki eğitimini almaktır. Ayrıca bireysel işletmesi olmayanlar da rahatlık bu eğitimi alabilirler. Bu sayede herhangi bir şirkette sosyal medya reklam uzmanı görevinde bulunabilirler.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı oldukça geniş alandır. Geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Bu yelpazeyi oluşturan koşul ise sektörlerin farklılığı ve talep edilen reklam operasyonlarıdır. Reklam materyallerinizi oluşturmanız, hangi alan üzerinden strateji oluşturacağınız oldukça önem taşımaktadır.

İnstagram, Facebook ve Twitter günümüzde en çok reklam alan sosyal medya platformlarından birileridir. Bu platformların her birinin farklı reklam koşulları ve gereklilikleri olmasına rağmen birçok noktada ortaklaşabilmektedirler. Milyarlarca insanın kullandığı uygulamalar olması ise en büyük avantajlarıdır.

Reklam Stratejinizi Belirleyin

İlk yapmanız gereken koşul; reklam stratejinizi belirlemenizdir. Reklam stratejiniz sizler için bir nevi harita görevi görecektir. Hangi yolda olduğunuzu o yolu nasıl yürümeniz gerektiğini, hangi zamanda hangi hamleleri yapmanız gerektiği gibi birçok önem taşıyan soruların cevabını oluşturacaktır. Reklam stratejisini elbette herkes yapabilir ama ne kadar nitelikli yapabilir orası tartışabilinir. Reklam stratejinizi oluştururken kendinize sormanız gereken birçok soru vardır. İlk olarak; Reklam’da neyi hedefliyorum? Bu soru sizin potansiyelinizin cevabı olacaktır. İkinci olarak; Reklam materyallerim ne olacak? Bu soruyla markanıza ya işletmenize görsel ya da yazınsal bir imaj oluşturacaksınız. Üçüncü olarak; gerçekçi yaklaşmak. Bu oldukça önemlidir; sosyal medya üzerinden milyarlarca insana ulaşabilirsiniz lakin bu ciddi bir külfettir.

dijital pazarlama eğitimi

Sosyal Medya Reklamı İçin Materyaller

Hepimizin bildiği gibi reklam yapabilmemiz ve insanlara ulaşabilmemiz için elimizde somut bir görsel, yazı ya da video olmak zorundadır. Bu nokta sosyal medya reklamcılığının bambaşka boyutuna sirayet etmektedir. Görsel üzerinden bir reklam oluşturmayı düşünüyorsanız; Grafiker, fotoğraf gibi alanlara vakıf olmanız ya da başkalarından destek almanız gerekmektedir. Yazı üzerinden reklam materyali için bir reklam yazarına ihtiyacınız vardır. Video istiyorsanız  -ki bu en zorlayıcısıdır- bir yönetmene, ekibe ihtiyacınız vardır.

Bütçenizi Belirleyin

Bütçe sosyal medya reklamlarından oldukça önem taşımaktadır. Çünkü bütçeniz ile orantılı bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ayıca bütçe yönetimini doğru ve verimli sağlamakta oldukça önemlidir. Örneğin; kış ayalarında yoğun bir dondurma reklamı yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Daha seyrek yapılması gereklidir. Bunları belirleyen ve yönlendirmesini sağlayanda;  ‘’sosyal medya reklam uzmanı’’ vasfını taşıyan kimsedir.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı Eğitimi Alın

Bizlerden sosyal medya uzmanlığı ve sosyal medya reklam uzmanlığı eğitimlerini alabilirsiniz.  Alacağınız eğitimle ister işletmenizin en doğru dijital reklamcılığını yapabilirsiniz. Firmanız ya da işletmeniz olmayabilir, bu eğitime katılarak; uzman belgesine sahip olabilirsiniz. Bu sayede birçok firmada sosyal medya reklam uzmanı olarak yer alabilirsiniz. 1999 yılından bu yana binlerce eğitimlerimize katılan öğrencilerimiz sizler için referans oluyor. Bizlerle iletişime geçin ve dijital dünyanın formüllerini öğrenin.

Sosyal Medya Uzmanlığı eğitimi hakkında bilgi almak için tıklayabilirsiniz; http://www.bilisimegitim.com/bireysel-egitimler/dijital-pazarlama-egitimi/sosyal-medya-uzmanligi-egitimi

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

sosyal medya uzmanı nedir

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; kurum, kuruluş ve markalarda seçilen ve belirlenen bir iş için elinde yeteri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!