Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; kurum, kuruluş ve markalarda seçilen ve belirlenen bir iş için elinde yeteri kadar materyal olmasa da, elinde ki var olan sınırlı sayıdaki malzeme ile kendi birikimlerini ve deneyimlerini ekleyip yardımcı olan, işi yükselten, işe katkı sağlayan kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı elindekilerle yetinen ve elindekileri en iyi şekilde değerlendirip harikalar yaratan kişidir. Sosyal medya uzmanı olaylara sadece tek taraftan bakmaz, çok yönlü geniş düşünür. Sosyal medya uzmanı olabilmek için İnterneti ve internette ki programları çok iyi kullanabilmek gerek.

Günümüzde bütün kesimlerin sosyal mecralarda çok aktif olması ile bu işte giderek gündeme gelmeye ve popülerleşmeye başlamıştır. Bu popilite ye yönelim hem kişiler tarafından artmıştır, hem de bu deneyimli kişilerle işlerin yükseltmek isteyenler kurum ve medyalar tarafından artmıştır.

Sosyal Medya Uzmanları taklidi çalışmazlar zaten taklit, kopya yapsalar bu daha çok işveren için zarar olarak döner, bu uzmanlar kendilerine özgü, orijinal fikirler üretirler. Söz gelimi; yoktan varı oluşturmaya, üretmeye çalışırlar.

Sosyal Medya Uzmanları Nasıl Çalışır? 

Kurum ve medyalar tarafından bir sosyal medya uzmanı seçildikten sonra, bu uzman bu verilen görevi en verimli şekilde teslim etmek için bir strateji belirler kendine. Tabi bu belirlediği strateji kurumların ve marka ve firmaların işleyişi için en uygun olan strateji olur, yani bu strateji markanın vizyonu olur.

Sosyal Medya Uzmanları tarafından kurum ve markaların bu belirlenen vizyonla sosyal medyada yer alıp alamayacağının kontrolü sağlanır, yer alsa da en ilgi görenlerde ya da sosyal medyanın neresinde olması gerektiği ile ilgili ön çalışmalar yapılır. Bunun üzerinden reklamlar yapılır, bu vizyonun korunması için ve daha da ilerlemesi için çalışmalar yapılır.

Soysal medya uzmanı; her şartta ve her süreçte iş aldığı kurum, kuruluş ve markaların içinde bulunulan rekabetçi iş ortamında tanınması,  sosyal medya da yer alması ve her gün var olan mevcut sosyal değerlerine değer katarak ilerlemesine yardımcı olur.

sosyal medya uzmanı ne iş yapar

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne yapmak gerek? 

Ülkemizde sosyal medya uzmanlığı bir iş, meslek olarak vardır ve bunun içinde çok farklı çalışmalar ve eğitimler verilir.

Bu eğitimlerin başlıcalar şunlardır; ülkemizde özel üniversitelerde sosyal medya uzmanı yetiştirmek için sertifikalar verilir, belli ders saatlerini tamamlamaları karşılığında. Bunun yanı sıra özel kurs ve eğitim alanları da sosyal medya uzmanlığı sertifikaları veriyor.

Türkiye’de ilk etapta özel üniversiteler ve özel kurslar sosyal medya uzmanı yetiştirmiş olsalarda, günümüzde bu kurumlarının yanı sıra üniversitelerde de sosyal medya uzmanı yetiştirme için yeni alanlar açılmıştır. Üniversitelerde açılan Yeni Medya Bölümleri ile bu alan tamamlanmaya başlandı. Bunlar İletişim Fakültelerinin lisans programları kapsamındadır.

Sosyal medya uzmanlığı için her yıl yeni adımlar atılıp ÖSYM tarafından daha çok artırılacak bu bölümler. Çünkü bu yüzyıl için sosyal medya uzmanı, danışmanı şart oldu artık.

 

Sosyal Medya Uzmanına Neden ihtiyaç duyulur? 

Günümüzde tamamen dijital bir dünyada bulunmaktayız, bu dijital dünyada da marka ve kurumlar kendilerine yer edinmeli, markalarının adını ve imajını düşürmemek ve yükseltmek için durmadan çalışmalılar. Yani marka sahiplerinin bir dinamizmi yakalaması gerekir. Bunu da Sosyal medya uzmanları tarafından yaparlar.

Her firmanın, kurum ve kuruluşun, markanın bir sosyal medya uzmanı gurubu vardır, bu tek kişi ile yapılmaz, bir ekip işidir. Özellikle tanınan, bilinen büyük firma ve markalar sosyal medya uzmanı ekipleri kurarlar. Ve onlardan danışmanlık hizmeti alırlar.

Sosyal medya uzmanları tarafından seçilen kurum ya da markanın sosyal ortama uyumunu sağlar, sosyal alana girmesi için çalışmalar yapar. Bu sayede markayı sosyal ortama hazırlar ve rekabet ortamında en önde yer alması, rakiplerini alt edebilmesi için hazırlıklar yapar.

 

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanı sadece firma ve kuruluşları, markaları sosyal ortama katmak gibi tek bir işe yaramazlar. Başka yaptıkları yaraları da şunlardır;

  • Sosyal Medya Uzmanı onları seçen marka, firma, kurum yada kişilerin sosyal ortamlarda tanınmasını ve bilinmesini sağlar.
  • Yukarıda da söz ettiğim gibi firma, kurum, kuruluş ve markalar için strateji oluştururlar. Bu strateji markaların sosyal, dijital mecrada en aktif olması ve göze çarpması için gerekenleri yapar.
  • Sosyal medya uzmanları birer pazarlamacı gibidirler. Sosyal medya uzmanları kişi, kurum yada markalar tarafından verilen işin en iyi şekilde satışını yapmaya çalışırlar.
  • Sosyal medya uzmanı, dijital ortamda markayı yükseltmek için bir sanal konuşma, iletişim aracı kurar. Bu iletişim dili ile en etkili konuşmayı yapmayı amaçlar ve bunu nasıl kullanacağını ayarlar.
  • Sosyal danışma uzmanı markasını yükselteceği firmanın sosyal medyada hangi alanda olabileceğini iyi gözlem yapıp bulması gerekir. Yani bu marka hangi kesime hitap eder, hangi ihtiyaç sahibinin ilgisini çeker ve hangi saatlerde yayınlaması daha çok ilgi çeker ve gündem olur onları gözlemleri ile tespit edip, uyarlar. Bununla ilgilide firma, şirket veya markalara uygun olabilecek en iyi profili seçip onunla sayfa oluştururlar.

Markayı veya kurumu sosyal medyada maksimum takipçi sayısına ulaştırmaya çalışır. Bunun için de günlük hatta saatlik reklam videoları, ses kayıtları, yazılar, reklamlar yayınlar o an için sayfası açık olan çevirim içi olan topluluklara ulaşmaya çalışır.

sosyal medya uzmanı nasıl olunur

Sosyal Medya Uzmanlarının Özellikleri

Sosyal medya uzmanı, hitap edeceği sosyal potansiyeli çok iyi tanırlar ve sürekli bir araştırma, gözleme yaparlar. Markayı hangi  müşteri potansiyeli ile iletişime geçireceklerini bilirler ve hangi müşterinin ciddi alıcı, hangi müşterilerin sadece markayı ettiği için takip ettiğini çok iyi bilir, geri dönüş sistemini kurarlar. Yani sosyal medya uzmanları kitle ve potansiyel analizini yapıp sürekli yenilenme içindedirler.

Sosyal medya uzmanları günümüzün tamamen sanal ortama dönüştüğü ve taşındığı bu yüzyılda yeri geldiğinde çoğu alanlarda bir kriz masası kurup, adeta krizi yönetir ve yön verirler. Bunu şöyle açıklayabiliriz diyelim ki reklamını yapıp tanıtımlarını yaptıkları markadan müşteri memnuniyetsizlikleri, olumsuz yorumlar gelmeye başladı, hatta bu şikâyetler o kadar çok arttı ki firma ya da marka bir iflasa, bir skandala doğru gitmeye başladı. İşte tam da bu durumda sosyal medya ummanları devreye girerler.

Reklamını ve vizyonunu oluşturdukları kurum, kişi ya da markaların bu çıkan kötü haberler karşısında en az hasarla çıkmasına yardımcı olurlar. Düzeltmeler yapar ve prestiji kurtarmaya çalışırlar. Bir dış ses olurlar adeta kamuoyu algısı oluşturur ve firmanın ya da markanın ağzından halka hitap ederler ve burada kullanacakları üslubu, iletişim dilini çok iyi bilirler.

Sosyal Medya Uzmanı durağan ve sığ bilgiler ile yetinmez. Her karşılaştığı durum hakkında raporlar tutar. Bu raporlarla her aşama takip edilir ve ortaya çıkacak sonuçları olumlu yöne çevirmek için sürekli çalışırlar.

Sosyal Medya Uzmanları onlara emanet edilen marka, şirket, firma ya da kişi prestijlerini ve kariyerlerini korumak işini bir ödev bilirler. Bunun içinde sanal âlemde firmaymış, markanın kendisiymiş, kişinin ve kurumun kendisi gibi çalışır. İndirimler yapar, promosyonlar koyar, kampanyalar yapar.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!