Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / SQL Nedir? Nerelerde Kullanılır?

SQL Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Sql’in açılımı ‘Structured Query Language’dir. Yani Türkçe olarak çevirirsek ‘Yapılandırılmış Sorgulama Dili’dir. Peki Sql nedir nasıl öğrenilir? SQL; verileri kolayca yönetebilmenize olanak sağlayan bir veritabanı sistemidir. Dijital çağa ayak uydurmak için her gün uğraştığımız binlerce veriyi yönetmek zorlaşırken, imdadımıza SQL sistemi yetişiyor. Sql başlangıç seviyesi eğitim alınarak kolaylıkla kullanılabilir. Sql sıkça bilinenin aksine bir programlama dili değildir, bir alt dil olarak veri tabanları içinde dilediğiniz işlemleri yapmanıza imkan tanır. Sql ilk tasarlandığı zaman matematiksel bir yapıya sahipti. Fakat daha sonradan insanlar bu matematiksel yapıyı anlamakta ve kullanmakta zorlanabilir diye İngilizce belirteçlerin olduğu bir yapı ortaya çıkmıştır. Sql öğrenmek için ve Sql derslerine katılmak için Bilişim Eğitim Merkezi’nin uzman eğitmenlerinin verdiği Sql kursuna katılabilirsiniz.

www.bilisimegitim.com

 

SQL Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Sql’in ana kullanım alanı veritabanlarıdır. Bu yüzden ilk ortaya çıktığı günden bugüne dek değişmiş ve bu alanda etkin çözümler bulması için geliştirilmiştir. Veritabanı konusunda her sorun ve talebe çözüm olarak geliştirilen bu dil, birçok beklentiyi karşılamaktadır.

Normal şartlar altında ANSI C ve ANSI Fortran gibi dillerdeki bir veriye başka bir ortama taşırken fazla zorlanmazsınız ve bunun için çok az bir değişiklik yeterlidir. Fakat Sql mevzu bahis olunca durum zorlaşmaktadır. Bunun temel sebebi Sql standartlarının son derece karışık ve sayıca fazla olmasıdır.

 

SQL Ne İşe Yarar?

sql nedir ne işe yarar

Eminim birçok kişi Sql bilmek ne işe yarar diye merak ediyordur. SQL’in ana amacı sınırsız sayıdaki veri arasından dilediğiniz veriyi bulmak, sınırsız sayıdaki veri arasından istediğiniz her sorguyu yapabilmek, veritabanına yeni veriler kaydetmek, veritabanında var olan verileri çekmek, güncellemek, düzenlemek ve silmek, veritabanı içinde yeni bir tablo oluşturmak, yeni veritabanı eklemek ya da mevcut veritabanını değiştirmek gibi işlemleri yapmaktır.

Peki sql nasıl kullanılır? Sql konusunda kendini eğitmek isteyen kişiler, Sql programı olarak Microsoft Sql Server Management Studio Express’i kullanabilirler. Bu program yardımıyla kendi bilgisayarınızda bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bir yerde bulunan bir sunucuya bu program ile uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

Peki Sql server nedir? Sql server, Microsoft’un geliştirdiği bir veritabanı yönetim sistemidir. Bu veritabanı sistemi RDBMS yani ilişkisel veritabanı sistemi olarak adlandırılır. Bunun temel sebebi ise sistemdeki veri tabanları içindeki verilerin tablolarda bulunması ve bu tabloların da birbirleriyle bazı bağlantılarının olmasıdır.

 

PI/SQL Nedir?

PL/SQL, Oracle tarafından üretilmiş bir SQL versiyonudur. Sql’in birçok kişi ve kurum tarafından değiştirilmeye çalışması sonucunda ortaya çıkan oldukça kullanışlı özel sistemlerden birisidir. Bu sistem sayesinde istemciler ve sunucular arasında yaşanan trafiğin azaltılması amaçlanmıştır. PL/SQL için kullanılan programlar, kendi veritabanı içinde bulunur. Bu yüzden gönderilen tüm sorgular direkt olarak çalıştırılır ve arada kullanılan tekrarlı veri kaybı böylece önlenir. Sql için kullanılan her komut PL/SQL’de de kullanılır.

Sql dilinde kullanılan temel komutların yanına, döngülerin ve yeni şart cümlelerinin eklenmesiyle birlikte PL/SQL dili ortaya çıkmıştır. Normal şartlar altında Sql cümlelerini yazdığınız zaman onların tek tek işleme almasını beklersiniz fakat PL/SQL’de döngü ve şart cümlelerini kullanarak her işlemi birbirini izleyerek çok hızlı bir şekilde ve çok kısa sürede yapabilirsiniz.

 

T-SQL Nedir?

tsql nedir ne işe yarar

Sql server’lardaki verilerin miktarının artması ve istemcilerin artması neticesinde bu veri transferlerinin ve sorgulamalarının çok daha güvenli bir ortamda yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bu durum karşısında şirketler farklı çözümler geliştirdiler. T-SQL de bunlarda birisidir.

Microsoft tarafından üretilen Transact-SQL kısa adıyla T-SQL bunlar arasında yer alır. Bu sorgulama dili server ve istemci arasında çalışır. Normalde kullanılan sorgulama dilinden çok daha üst düzeydedir.

T-SQL döngüler ya da işlemler için farklı bir derleyiciye ihtiyaç duymaz. Bu yüzden çok daha etkili ve hızlı işlem imkanı sunar. Bu sorgulama dilini kullanabilmek için Microsoft Management Studio programını kullanmanız gerekir.

 

MSSQL Nedir?

mssql nedir ne işe yarar

MSSQL; Microsoft tarafından üretilen bir veritabanı türüdür. Bu veritabanı, MYSQL gibi ücretsiz değildir. İnternet için bir sistem hazırlayan veya masaüstü programlar için veritabanı kullanacak olan kişiler genellikle Microsoft’un bu veritabanını tercih ederler. Sunduğu birçok özellik, diğer veritabanlarından çok daha iyidir.

Access kullanan kişilerin kesinlikle bilmesi gereken nokta ise bu veritabanının bazı konularda yetersiz oluşudur. Burada oluşturduğunuz veri tabanı kullanıcılar tarafındadır. Yani kullanıcılar kendi veri tabanlarını oluşturur ve bunları mobil olarak taşıyabilirler.

Fakat MSSQL sisteminde durum çok daha farklıdır. MSSQL’de veritabanı server üzerinde oluşturulur ve herkes buraya bağlanır. Tek bir noktadan tüm kontrol sağlandığı için hem çok hızlı hem de çok güvenli bir sistemdir. MSSQL ile veritabanınızı oluşturmak ve yönetmek için Microsoft’un SQL Server 2008 R2 ya da SQL Server 2008 Express Edition programlarından birisini çok kolay bir biçimde kullanabilirsiniz.

Diğer Yazılarımız:

Github Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP Nedir? Ne İşe Yarar?,

Veritabanı Nedir?

Yazılım Nedir?

Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kodlama Nasıl Öğrenilir?

 

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!