Anasayfa / Teknik Eğitimler / STA4-CAD Nedir Nerelerde Kullanılır?

STA4-CAD Nedir Nerelerde Kullanılır?

STA4CAD, betonarme yapıların Tasarım (Design), Çözümleme (Analysis) ve Çizim (Drawing) işlerini yapan bir bilgisayar yazılımıdır.

STA4CAD yazılımı da diğer büyük bilgisayar yazılımlarının çoğu gibi uzun yılların çalışmasının, emeğinin ve çabasının bir ürünü olup, süreç içinde giderek gelişip bu günlere kadar ulaşan büyük bir bilgisayar yazılımıdır.

STA4CAD programının yazılımcısı Serdar Amasralı, bu büyük yazılımın ilk sürümüne ait çalışmalarına 1976 yılında başlamış ve 40 yılı aşkın bir süreç içinde program, defalarca değişen deprem yönetmeliklerine ve (deprem yönetmelikleri kadar olmasa da) gene değişimlere uğrayan başta TS 500, TS 498 gibi ilgili standartlara uyum sağlayacak bir biçimde hiç ara vermeksizin sürekli olarak gelişip, bu arada içerik ve kapsam bakımından da oldukça büyüyerek bu günlere yani Sürüm (Version) 13.1’e ulaşmıştır. Bu arada süreç içinde yazılım dillerindeki ve bilgisayar işletim sistemlerindeki değişimler nedeniyle karşılaşılan sorunlar, güçlükler ve bu sorunları, güçlükleri aşmak için yapılan çalışmalar, çabalar… Bilgisayar yazılımcılığı konusunda bilgim olmadığı için bu yaşananlarla ilgili çalışmaları ve çabaları olsa, olsa en iyi Serdar Amasralı anlatabilir ki herhalde o da başlı başına bir makale konusu olur diye düşünüyorum. Ben bu konularda sadece şu kadarını söylemek isterim: STA4CAD Yazılımı, kişisel bilgisayarların henüz (MS veya PC) DOS işletim sistemiyle çalıştığı dönemlerde bile ancak çok daha sonraları WINDOWS işletim sistemiyle gelen bir takım görsellik özelliklerine benzer bir çalışma ve sunum ortamını oluşturma başarısını da göstermiştir.

Yapısal çözümleme (Structural analysis) yazılımları konusunda hem teorik, hem de pratik büyük bir bilgi birikimi ve deneyimi olan çok değerli bir hocamızla yapmış olduğum bir görüşmede sevgili hocamızın bana söylediği şu sözleri asla unutamıyorum: “Bilgisayar programlarını tenkit etmek kolaydır. Ama böyle bir çalışmayı yapmak, sürdürmek ve geliştirmek oldukça emek ve zaman isteyen çok meşakkatli ve zor bir iştir” demişti. Sonuç olarak bu tür çalışmaları yapan kişileri teşvik etmek, cesaretlendirmek, eleştirirken de yapıcı, ölçülü ve insaflı olmak gerekir diye düşünüyorum. Atalarımızın dediği gibi: “Marifet iltifata tabidir”

Bana STA4CAD Programının en beğendiğiniz tarafı nedir diye sorulacak olursa, bu soruya yanıtım oldukça ilginç olacaktır. Şöyle ki: “Bir telefonla Serdar Amasralı’ya rahatlıkla ulaşabilmek”. Bir büyük programın yazılımcısına bu kadar rahatlıkla ve kolaylıkla ulaşabilmek, kullanıcının hem çalışmalarına, hem de programa olan güvenini artıran gerçekten çok hoş ve güzel bir şeydir. (Ayrıca, bu cümleden olmak üzere STA merkez ofisinde başta Onur Avcıoğlu gibi bilgi birikimi oldukça yüksek, güçlü bir teknik kadronun da gerek yüz yüze, gerek telefonla, gerekse de internet ortamında kullanıcılara verdikleri teknik desteği de özellikle belirtmek gerekir.)

Büyük bir bilgisayar yazılımı olan STA4CAD programı çeşitli seviyelere göre ayrılmaksızın, hepsi bir bütün olarak, benim kanaatime göre makul bir fiyata satılmaktadır. Kullanıcı, sürekli bir biçimde yapılan güncelleme çalışmalarını herhangi bir ücret ödemeden internetten indirdiği gibi, bildiğim kadarıyla normal sürüm (version) yükseltmelerinden de şimdiye kadar herhangi bir ücret alınmamış olup, sadece oldukça radikal sürüm (version) değişikliklerinde (Gene bildiğim ve hatırlayabildiğim kadarıyla bu gibi durumlar sadece iki defa olmuştur. Bunlardan birincisi DOS İşletim sisteminden WINDOWS İşletim sistemine geçerken, diğeri de Sürüm (Version)12’den Sürüm (Version)13’e geçerken olduğu gibi) neredeyse sembolik denebilecek düzeyde bedeller alınmıştır. Kaldı ki, radikal değişikliklerin dışında olağan bazı değişiklikleri kullanıcının opsiyonel olarak program içinde ayarlaması, düzenlemesi de mümkündür.

Bu makaleyi yazmaya başlamadan önce, STA4CAD programının içerik ve kapsamı hakkında da bazı bilgiler vermeyi düşünüyordum. Ancak, STA4CAD gibi büyük bir bilgisayar yazılımının içerik ve kapsamını bir makale çerçevesi sınırları içinde anlatmaya çalışmanın sadece ve sadece bazı esas konuların ana başlıklarını art arda sıralamaktan öteye geçemeyeceğini fark ettim ve bu nedenle de bu konuları programın kendi sitesinden (www.sta4.net), programın STA-HANDBOOK ve STA Eğitim adlı menülerinden ve Rıza Torkan ile Selin Amasralı tarafından hazırlanıp, Birsen Yayınevi tarafından yayımlanan “STA4CAD Çok Katlı Betonarme Yapıların Analizi ve Tasarımı” adlı kitaptan oldukça ayrıntılı ve kapsamlı bir biçimde öğrenmenin en sağlıklı ve doğru yol olacağını düşünerek bu konulara girmekten vazgeçtim.

Son söz: Başlangıçta bu makalenin başlığını,

STA4CAD (BİR BİLGİSAYAR KLASİĞİ)

Olarak yazmayı düşünüyordum. Fakat daha sonraları bu ifadeyi belki biraz fazla iddialı bulanlar olabilir düşüncesiyle bundan vazgeçtim. Ama aslında öyle yazmam gerekirdi. Çünkü STA4CAD yazılımı artık bunu gerçekten hak ediyor.

Cahit Pekcan, İnş. Y. Müh.

Mart 2017

V14.0 dan yapısal örnekler


Katlanmış plak sistemli cami projesi


Yığma yapıların sonlu elemanla analizi

KKabuk, plak ve perdelerin sonlu elemanla analizi


Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!