Anasayfa / Akademik Eğitimler / Teknik Resimin Önemi

Teknik Resimin Önemi

İnsanlar var olduğundan beri, birbirleri ile iletişim kurma ihtiyacını hissetmiştir.İnsanlar arasında iletişim, hareketlerle ve konuşmayla gerçekleşmektedir. Ancak insanlar, duygularını ve düşüncelerini başkalarına ifade edebilmek için sadece bu iki iletişim aracıyla yetinmemiştir.

Resim, bu iki iletişim aracını destekleyen, ifadelere bütünlük katan ve konuşmadan, hareket etmeden de bir şeyler anlatabilen aynı zamanda kalıcı bilgileri içeren iletişim aracı olmuştur. Resmin tamamlayıcısı olan yazı, anlatılmak istenen ifadelerin kesinlik kazanmasına yardımcı olmuştur.

Teknik resimler, teknik alanda eğitim görmüş kişiler arasında bir anlaşma dili olarak ortaya çıkmıştır. Makineler, araçlar, tesisler, inşaatlar ve benzeri yapıtlar anlatılarak, hareketlerle veya yazıyla tarif edilerek yapılamaz. Bu tip yapıtlar ancak teknik resim yardımıyla ifade edilebilir. Bu nedenle teknik resmi bilen insanlar, hangi dili konuşursa konuşsun teknik resmi bilen başka bir insanla dünyanın her yerinde rahatlıkla iletişim kurabilir.

Teknik resmin öneminden dolayı resim uygulamalarında kullanılması zorunlu olan yazı, rakam ve çizgilerin standardında ve uluslararası normlara uygun olarak bilinmesi gerekir. Hangi tip çizgiyi, yazıyı ve rakamı, nerede kullanmamız gerektiğine karar vererek, çizeceğiniz resmin anlaşılır olması ve doğru bilgiler anlatması gerekir.Unutulmamalıdır ki; piyasada üretilen her mamulün mutlaka çiziminin yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak geometrik teknik çizimlerin pratik olarak bilinmesi gerekmektedir.

Günümüzde artık teknik resimler ağırlıklı olarak bilgisayar üzerinden programlar aracığı ile hatasız çizilmektedirler. Teknik resim alanında örnek verilebilecek popüler programlar ise: Autocad, Inventor, Solidworks, 3ds Max, Rhinoceros, Catia. Peki Teknik resim alanında sıkça karşılaştığımız CAD ve CAM tabirleri ne anlama gelmekte?

CAD Nedir ?

Bu kısaltma (Computer Aided Design)  Türkçesi Bilgisayar Destekli Tasarım `dır. Piyasada çeşitleri çoktur. CAD genel olarak teknik resim çizimlerinde kullanılır. Teknik elemanlar için çok büyük bir öneme sahiptir.

CAM Nedir?

Bu kısaltma (Computer Aided Manufacturing) Türkçesi Bilgisayar Destekli İmalat `tır. Daha önceleri çok yaygın olmayan CAM Programları günümüzde büyük önem kazanmıştır. CAM programları karışık biçimli veya elle yazılması zor olan daha doğrusu elle yazılması imkânsız olan parçaların CNC tezgahlarında işlenmesi için gerekli NC kodlarını verdiğiniz parametrelere göre oluşturan programlarıdır. Önceden sadece CAM üzerine yazılan programlar yerine günümüzde firmaların aynı veri üzerinde çalışmayı kolaylaştırmak ve gereken ihtiyaçlara cevap vermesi için CAD ve CAM modülleri aynı paket program içerisinde gelmektedir.

Sanayi’deki en büyük CAD / CAM programı payına Catia sahip olmakla beraber, en büyük takipçisi UniGraphics `tir. SolidWorks ve AutoCAD en çok kullanılan CAD programıdır. SolidWorks için CAM programı CamWorks ve SolidCAM, Autocad için yeni yeni piyasaya sürülen AutoCAM programları mevcuttur.

CNC Nedir?

CNC (COMPUTER NUMERİCAL CONTROL): Bilgisayarlı Sayısal Kontrol.
Takım tezgahlarının sayısal komutlarla bilgisayar yardımıyla kontrol edilmesidir.

CNC Tezgahlarda, NC tezgahlardan farklı olarak bir bilgisayarlı kontrol ünitesi bulunur.Böylece NC programları ,kesicilerle ilgili bazı teknik ve ofset bilgileri kalıcı olarak tezgah hafızasında saklanabilir. Ayrıca imalatın her aşamasında programa müdahale edilir ve programda istenilen değişiklikler yapılır.

Endüstride kullanılan tüm CNC tezgahlar ISO (Uluslararası Standartlar Kuruluşu)tarafından standartlaştırılmıştır.

İlk CNC freze tezgahından günümüze NC teknolojisi hemen her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu uygulamalardan bazıları şunlardır; tornalama, frezeleme, delme, taşlama, alevle kesme, bükme, form verme, üç boyutlu ölçme, elektro erozyon ve robot uygulamaları.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Bina Uygulamalarında İç Mimarlık Mesleğinin Yeri ve Önemi

Günümüzde İç Mimarlık eğitimini devlet okulları yanı sıra, yoğun sayıda özel okullar vermektedir. İç mimarların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!