Anasayfa / Genel / Telegram Nedir?

Telegram Nedir?

 Günümüzde mesajlaşma telefonla konuşmanın çok daha önüne geçmiş durumda. Bunun pek çok sebebi var, en önemlisi de hem daha hızlı hem de her ortamda yazarak iletişim kurmak çok daha etkili ve kolay olabiliyor. Bunun için geliştirilen kullanışlı uygulamalarla video, ses ve fotoğraf dosyaları paylaşmak mümkün olunca uzun telefon konuşmaları yerini yazılı, sesli ve hatta görüntülü mesajlaşmalara bıraktı. İşte Telegram da güvenli mesajlajma araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Hemen herkes artık en az bir akıllı cihaz kullanıyor. Telefonların her biri artık akıllı. İster Android olsun ister iOs her akıllı telefona indirilip kullanılabilen özel uygulamalar var ve bu uygulamalar her iki işletim sistemine de uygun şekilde geliştiriliyor. Kullanılan uygulamalar arasında en çok mesajlaşma uygulamaları öne çıkıyor. Bunlardan biri de Telegram. Peki, Telegram nedir, nasıl kullanılır?

 

Telegram ile Güvenli Mesajlaşma

Aslına bakılırsa akıllı telefonlarla mesajlaşma WhatsApp uygulaması ile çok yaygınlaştı. Direkt olarak internet üzerinden ücretsiz şekilde görüşme sağlanabildiğinden kullanıcılar için kısa sürede bu uygulama oldukça cazip hale geldi. Görüntü ve ses dosyalarının da rahatlıkla paylaşılabiliyor olması WhatsApp’ı kitlelerin tercihi haline geldi. Ancak beraberinde dosya güvenliği, kişisel bilgilerin gizliliği gibi bazı sıkıntıları ve soruları da beraberinde getirdi. Kullanıcılar “acaba mesajlarım okunuyor mu?” kaygısını zaman zaman çıkan bazı haberler ve güvenlik açıkları nedeniyle merak ediyor. İşte Telegram da bu duruma karşılık olarak geliştirilmiş bir mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Telegram’ın  işlevsel olarak WhatsApp’tan hiçbir farkı yok. Ancak kişiler aktif olduğunda  secret chat özelliği bulunuyor ve bu da konuşmaların şifrelenerek yollanmasını sağlıyor ve konuşmaları telefona kaydetmiyor. Secret chat’in dunduğu bir başka önemli avantaj daha var. Gönderilen mesajları belli bir süre sonra hem sizin telefonunuzdan hem de karşı taraftan silebiliyorsunuz. Bunu yapmak içinse secret chat açtıktan sonra saat sekmesine tıklamanız ve dosyanın ne kadar zaman sonra silineceğini seçmeniz gerekiyor. Telegram uygulaması sizin belirlediğiniz o süre sonunda hem sizin hem de gönderdiğiniz kişilerin telefonundan o mesajları siliyor. Bunların yanı sıra neden Telegram kullanmalısınız diye merak ediyorsanız, işte Telegram kullanmanız için nedenler!

 

Telegram Mesajları Düzenliyor

Mesaj yazarken, özellikle de aceleniz varsa kimi zaman bazı yazın hataları yapabiliyorsunuz. Telegram uygulamasıyla bu hataların önüne geçmek mümkün oluyor. Bir mesaj gönderdikten sonra mesaja basılı tutup “düzenle” seçeneğine tıklayınca mesajınızı düzenleme şansınız oluyor. Karşı tarafta ise sizin mesajı düzenlendiğiniz bir simge ile birlikte görülüyor. Ancak düzenleme geçmişi görünmüyor.

 

Telegram’da Sohbetler Gizli ve Özel

Bu özellikten söz etmiştik ancak bir kez daha üzerinde durmak istedik. Telegram’da konuşmalarınız şifreleniyor ve bu da gizli görüşmeler yapabileceğiniz anlamına geliyor. Günümüzde her şeyin bu kadar kısa sürede ve çabuk bir şekilde açığa çıktığını, sır saklamanın çok kolay olmadığını düşünürseniz sunulmuş güzel bir özellik olduğunu da kabul edebilirsiniz.

 

Telegram’da Boyut Dert Değil

WhatsApp uygulamalasında dosya gönderme boyutu maksimum 16 MB. Bu da kullanıcıları sınırlıyor. Özellikle işini aktif şekilde dışarıda, ofise gitmeden yapanlar için dosya alıp göndermek bugün oldukça önemli. İşte Telegram sayesinde yüksek kaliteli videolar göndermeniz mümkün oluyor. Telegram uygulamasıyla ise 1,5 GB’a kadar olan dosyaları gönderebiliyorsunuz.

 

Sohbet Ederken YouTube Açılabiliyor

Çağımız için aynı zamanda “paylaşım çağı” benzetmesi yapıldığını biliyor muydunuz? Bunun sebebini gün içerisinde ne kadar çok video ve fotoğraf paylaştığınızı sayarak anlayabilirsiniz. Bir o kadar da size gönderilen videolar olduğunun altını çizelim. İşte Telegram ile bir yandan sohbet ederken bir yandan size gönderilen Youtube videolarını açabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, video bağlantısının küçük resmine dokunduktan sonra Picture-in-Picture simgesine dokunmak.

 

Daha Kalabalık Grup Sohbetleri

Telegram grup sohbetlerinde daha fazla kullanıcı eklemenize izin veriyor. Hem de tam 100 bin üyeyi grup sohbetinize eklemeniz mümkün oluyor. Bu kadar çok kişiyi ne yapacağım diye düşünmeyin, kitlesel organizasyonlarda bu özellik çok fazla işe yarıyor.

 

Fotoğraflara Çıkartma Ekleyin

Gönderilere çıkartmalar eklemek artık bir trend halini aldı. SnapChat ve Instagram’da çok fazla gördüğümüz bu özelliği Telegram da sunuyor. Telegram uygulamasını kullanarak fotoğraflara eğlenceli çıkartmalar ekleyebiliyorsunuz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesi milli ekonomiye katkı sağlayacak

Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, özel kurs eğitimlerinin uzaktan sürdürülmesinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!