Anasayfa / Grafik Web Eğitimleri / Tipografi ve Kullanım Alanı

Tipografi ve Kullanım Alanı

Tipografi, yazının belirli bir kompozisyonla kağıt veya farklı materyaller üzerinde belirli bir kompozisyon şeklinde kurgulanması sanatına denir. Klasik dönemlerde el ile çeşitli kaligrafik kalem veya fırça vb. araçlarla ilgili yüzeye uyarlanan tipografi sanatı günümüzde hem klasik yöntemlerle hem de çoğunluğu dijital olarak hazırlanmaktadır.

Dijital olarak hazırlanan tipografik tasarımları çeşitli programlar aracılığıyla tasarlamak mümkündür. Photoshop – Illustrator – Indesign –Corel vb. programlar aracılığıyla tipografik tasarımlar gerçekleştirilebilmektedir. Ancak yazı ve özelliklerinden tam manasıyla yararlanabilmek için tercih yönünü vektörel programlardan yana kullanmak gerekir.

Örneğin; Pixel bazlı bir programda farklı platformlarda uygulama veya baskı alınacaksa program tabanından kaynaklı pixel bazlı bir program olduğundan dolayı sonuç istenilen düzeyde olmayacaktır. Bunun yerine vektörel bazlı bir program tercih edilerek path yapılarının keskinliğinden yararlanılması gerekmektedir.

Tipografinin uygulama alanları oldukça geniştir. Yazılı-Basılı görsel ürünler, web siteleri, kurumsal kimlikler, sosyal medya platformları vb. alanlarda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Reklam dünyasında markanın kurgusunu yansıtan, duyguyu izleyiciye aktarma noktalarında oldukça kuvvetli bir anlatım imkânı sağlamaktadır. Dağınık karakterlerin ve harf yapılarının bir kompozisyon oluşturamayacağı gibi izleyicide bir karmaşa da oluşturmaktadır. Karakterlerin belirli bir uyum içerisinde aralıklı – aralıksız, bloklu ya da bloksuz vb. espas düzenlemeleriyle verilmesi standart dışı kurgularla verilmesi sıkıcı bir düzenden kurtararak izleyicide iyi bir izlenim bırakmaktadır.

Tipografinin modern manada reklam sektöründe yaygınlaşmaya başlamasını teşvik eden ekol Bauhaus ekolüdür. Boşluk doluluk hissi ve lekesel tamamlamalarla bu ekole ait tipografik tasarımların, poster vb. ürünlerin izleyicide verdiği algı ve his gayet başarılıdır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

web tasarım nedir

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; tasarım fikirlerinin estetik bir bakış açısıyla, bir amaç için ve belirli kriterler ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!