Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / User Interface ve User Experience Nedir

User Interface ve User Experience Nedir

İnternetin ortamının bebeklik dönemi olarak ifade edilen 90 ve 2000’li yıllara bakıldığı zaman, günümüzdeki uygulamaların büyük bir çoğunluğunun olmadığını ve gerçekten de benzetilmeye uygun olarak bebeklik döneminde olunduğu görülmektedir. İnternet şuan hayatımızda olmazsa olmaz diyebileceğimiz konumda yer alsa da, ortaya çıkışından günümüze kadar geçen süreye baktığımız zaman, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi birbirinden farklı alanlarda uzmanlık gerektiren keşiflerin yapıldığı ve bu alanda da birbirinden yetenekli uzmanların ortaya çıktığını görmekteyiz. Keşfi yapılan ve ciddi uzmanlık gerektiren sektörlere baktığımız zaman, user interface (UI) ve user experience (UX)’den söz etmemiz doğru olacaktır.

Yabancı terimlerden oluşması ile ilk etapta anlamakta zorlanacağımız bu alanların Türkçe karşılığı sırasıyla kullanıcı arayücü ve kullanıcı deneyimidir.

UI ve UX konularında araştırma yapıldığı zaman, her iki kavramın da sürekli olarak birlikte kullanıldığını görmekteyiz. Benzer özellikleri ve birbirleri ile sıkı bir bağlantıları olmasına karşın, use interface ve user experience birbirinden aslında çok daha farklı iki alanı oluşturmaktadır. Ülkemizdeki faaliyetlere göre bu iki çalışmaların sonuçlarına baktığımızda, UI konusunda ciddi bir ilerlememiz olmasına rağmen UX konusunda son derece geri olduğumuzu görmekteyiz. Bunun nedenleri arasında da, UI ve UX çalışmaları yapan kişilerin araştırma yapmamaları ve her iki metod arasındaki farkları bilmeden hareket etmeleri gelmektedir.

Kısaca bahsedecek olursak; user interface (UI), temel anlamda bir arayüz tasarımını ifade etmektedir. En güzel örneği ise, bir televizyon kumandasının üzerinde bulunan tuşlardır. Hiç farklı açıdan bajkmadığımız televizyon kumandalarında, her tuşun kendisine ait olan yeri, bu tuşların büyüklükleri ya da renkleri, doğrudan tasarımcının aldığı kararlar ile birlikte hayata geçirilir. Bu çalışmayı, arayüz çalışmaları ile karşılaştırdığımız zaman, televizyon kumandasının yerini, butonlar, mizanpaj, grid yapısı, boşluklar ve renkler oluşturmaktadır. Yani, user interface, internet sitelerinde yapılan ve grafik elemanlarının kullanılarak sonuca gidilmeye çalışıldığı görsel bir tasarımdır. İnternet sektörünün geliştiği ilk dönemlerde bu çalışmalar çok büyük bir önem arz etmemiş olsa da, şuan ortaya çıkan rekabet ortamı ve sayıca internet sitelerinin fazla oluşu, görsel tasarımları ilk sıraya getirdi. Çünkü, internet sitelerinde görülen temel durum, içeriklerin kalitesi ya da güncelliği ne olursa olsun, kullanıcının geçirdiği vakit boyunca onu tatmin edecek bir görselliğin olmaması durumlarının, tüm emekleri boşa çıkardığı ile anlaşılmıştır.

User experience (UX) ise, çok daha farklı bir hikayeden oluşmaktadır. Çünkü, UX tasarımı yapılabilmesi için hiçbir şekilde tasarım kökenli bir birikim olması zorunluluğu yoktur. Bu çalışmayı, UI çalışmalarından ayıran temel özellik, görselliğin değil, içeriğin okuyucuna neler hissettirdiğidir. UX çalışmaları yapıldığında, internet sitelerini ziyaret eden kişileri uğraştırmadan, vakit kaybı yaşatmadan, sorunsuz ve kolay bir şekilde istediklerini vermek amaçlanmaktadır.

Sözlü bir şekilde ifade edildiği zaman, basit bir şekilde yapılacağı düşünülse de, user experience (UX) çalışmaları için kişilerin birçok farklı alanda bilgi sahibi olması ve elde ettiği bilgilerini koordineli bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir. Çalışmalar sırasında kişilerin kullandığı genel durumlar; psikoloji ya da sosyoloji ile de açık bir şekilde ilişkilidir. Eğer bu iki bilim arasında iyi bir araştırma yapabilir ve yaptığınız araştırmaları da kullanıcı odaklı bir şekilde internet sitelerine uygulamayı başarabilirseniz, bu sizin ve internet siteniz için büyük bir artı olacaktır. Çalışmanın ve uygulayıcının sınırlarına baktığımız zaman, bir ürün satışını ele alalım. Eğer ürün satışı sırasında kullanıcı etkilenmek isteniyorsa, deneyimden çok bu ürünün kapılarına kadar teslim edileceği, ürün garantisi olduğu ya da bunun gibi kullanıcıya kendisini güvende hissettirecek durumlardan söz etmek gerekmektedir.

Her iki çalışmada da bilimsel bir araştırma ile sürdürülebilir uygulamalar ön plana çıksa da, UX tasarımcılarının bilmesi gereken bir farklılık bulunmaktadır. Eğer UX tasarımcısıysanız, kesinlikle içgüdülerinize göre hareket etmemelisiniz. Çünkü, yapacağınız çalışmalarda kendinizi ispat etmeniz gereken yani hedef kitleniz tamamen kullanıcıdır. Eğer kullanı beklentilerine göre bir çalışma yürütür ve içgüdülerinizi tamamen bir kenara bırakırsanız, bu durum size hem maliyet hem de zaman konusunda ciddi anlamda bir tasarruf sağlayacaktır. Dikkatli bir şekilde yapılacak UI ve UX çalışmalarının ardından da arama motorlarından ziyade, doğrudan ziyaret edilen bir internet sitesi haline gelebileceksiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!