Anasayfa / Dijital Pazarlama Eğitimi / WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Neler Yapılır?

WordPress nedir? WordPress; hiçbir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan yalnızca tıklamalar ile farklı içerikler üretmenize ve web sitesinde yayınlamanıza imkan tanıyan bir içerik yönetim sistemine verilen addır. WordPress yalnızca içeriklerin üretilmesini ve yayınlamasını değil aynı zamanda yönetilmesini sağlar. WordPress blog ve WordPress site yapmak için öncelikle WordPress giriş yapmak gereklidir. WordPress; kendi içinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılır. Biz bu yazıda wordpress.org’u baz alacağız. Çünkü WordPress temalarının birçoğu burada yer alır. Hazır tema, WordPress tema yükleme ve eklenti açısından daha avantajlıdır.

Siz de bir web sitesi kurmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız WordPress eğitimi ve WordPress kursu almak için Bilişim Eğitim Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

WordPress Nedir?

WordPress; GPL lisanslı, MySQL ve PHP kullanılarak yazılmış olan bir kişisel yayın sistemine verilen addır. WordPress bir Content Management System yani İçerik Yönetim Sistemi’dir. Bu özelliği ile yalnızca makale yazma ve düzenleme, blog sistemi olarak değil her türlü görsel, işitsel ve metinsel içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platformdur. WordPress’in en önemli özelliği Google tarafından çok hızlı indekslenmesidir ve sayfa açılışlarının hızlı olmasıdır. WordPress; 2001’de tasarlanmaya başlanan, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir altyapı sistemidir. Kısa bir sürede WordPress altyapısı ile web sitenizi aktif hale getirebilir, yazı, fotoğraf ve iletişim bilgilerinizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Alexa istatistiklerine göre en iyi 1 milyon web sitesi içinde % 27’si WordPress altyapısı ile oluşturulmuştur. Yani tüm web sitelerinin üçte biri WordPress tabanlıdır.

 

WordPress Ne İşe Yarar?

Genel olarak bir web sitesi kurmak için öncelikle hosting ve domain satın almanız gerekir. Bu adımlar e-ticaret sitesi, forum sitesi, haber sitesi, blog, firma web sitesi gibi tüm türler için geçerli ve sabittir. Daha sonra aldığınız bu hosting ve domain üzerinden web sitesi kurulur. Sitenizi tasarım ve işlev anlamında inşa etmek adına kodlama bilmek gerekir. İşte WordPress bu gereksinimi sizin yerinize karşılar. Size kodlama ya da herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme imkanı verir. Yani yalnızca tıklamalar yaparak web sitesi kurabilir ve yönetebilirsiniz. Hosting ve domain satın aldıktan sonra site kurulumu için yüzlerce farklı yöntemden birisi de WordPress’tir. Fakat bu yöntemlerin bir çoğu zaten WordPress alt yapısı ile tasarlanmıştır.

 

WordPress Tema Nedir? WordPress Temaları Ne İşe Yarar?

WordPress temaları aslında hazır kodlanmış tasarımlardır. Aslında WordPress temalarını, web sitenizin vitrini gibi düşünebilirsiniz. Örneğin kafanızda bir proje var. Bununla ilgili bir web sitesi kurmak için öncelikle hosting ve domain satın almalısınız. Daha sonra WordPress alt yapısını kurmalı ve ardından WordPress tema kurulumunu yani tasarımını yapmalısınız. Temaların kurulumu, ayarlarının yapımı ve yönetimi de hiçbir kodlama bilgisi gerektirmez. WordPress eğitimi ve WordPress kursu alarak kolaylıkla bu sistemi öğrenebilirsiniz.

Öncelikle o temayı kodlayan kişi, temanın yönetim panelini de kodladığı için tema ayarlarını bu panelden tıklamalar ile yapabilirsiniz. Yani WordPress aslında Word ya da Excel kullanmak gibidir.

 

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress alt yapısını kullanarak her türlü web sitesini yapmanız imkan dahilindedir. İlk olarak kişisel ya da kurumsal blog, WordPress ile yapılabilir. Hobi amaçlı olarak açacağınız kişisel bloglardan tutun da kurumsal bloglara kadar her türlü alt yapısı WordPress’in oldukça yeterlidir.

WordPress ile kurumsal web sitesi tasarımı yapılabilir. Son yıllarda bildiğiniz gibi şirketler için kurumsal web sitesi kurmak zorunlu hale geldi. Sektördeki birçok büyük şirket WordPress tabanlı sistemler oluşturuyor.

WordPress ile kurulabilecek başka bir site türü tanıtım siteleridir. Bir ürün, hizmet ya da bir projeyi tanıtmak için WordPress tabanlı bir site kurabilir ve hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress ile video ve oyun web siteleri de kurmanız mümkündür. Şu an piyasadaki birçok video ve oyun sitesi WordPress alt yapı sistemi kullanılarak tasarlanmıştır. Özellikle flash oyun siteleri için özel oyun sitesi scriptler vardır. Fakat WordPress oyun siteleri de bu konuda oldukça iddialıdır.

Haber siteleri ya da portal siteleri gün içinde birçok kez ziyaret edilen, birçok güncel bilgiyi içinde barındıran devasa bir bilgi akışı ve veritabanına ulaşılan sitelerdir. Haber scriptleri bile çoğu kez sorun çıkarır. Fakat doğru seçilen WordPress teması ile oldukça kolay ve sorunsuz haber siteleri tasarlanabilir.

Birçok farklı konuda bilgi, paylaşım, görüş ve tartışmaların yaşandığı forumlar hala popülerliğini korumaktadır. Piyasadaki forum sitelerinin de büyük çoğunluğu WordPress alt yapısı ile hazırlanmıştır.

İnternet alışverişi gün geçtikçe çığ gibi büyürken e-ticaret siteleri de kazançlarını katlayarak arttırıyorlar. WordPress temaları ve WordPress eklentileri sayesinde çok işlevsel ve şık e-ticaret siteleri hazırlayabilirsiniz. Farklı dizaynları kullanarak temalarınızı özelleştirebilir, kullanıcı odaklı hale getirebilir ve satışlarınızı çok kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

Diğer Yazılarımız:

Dijital Pazarlama Nedir?

SEO Nasıl Öğrenilir?

Backlink Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Araçları Nelerdir?

Youtube Seo Nasıl Yapılır?

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

google ads nedir

Google Adwords Nedir? Google Ads Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medyanın ve internetin hayatımıza girmesiyle beraber pazarlama ve reklam anlayışı oldukça farklı boyutlara ulaşmıştır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!