Anasayfa / Teknik Eğitimler / Xamarin Nedir Nerelerde Kullanılır?

Xamarin Nedir Nerelerde Kullanılır?

Native ve CrossPlatform kavramlarını oldukça doğru bir yaklaşımla bir araya getiren ve C# moduyla mobil uygulama geliştirmenizi sağlayan tek platform. Geliştiricilere sunduğu Xamarin.Forms arabirimi ile hem kullanım şekline ve kurallarına aşina oldukları bir ortam sağlar hem de yazılan kodu ortaklaştırıp, uygulamanızın eş zamanlı olarak Android, İOS ve Windows platformları için hazır durumda olmasını sağlar. Bu yönüyle hem kaynak maliyetlerini ciddi oranda düşürür hem de üretim süresinin kısaltılmasına yardımcı olur. Microsoft Xamarin Platformu ile yeni tanışan/karşılaşan kullanıcıların karşılaşacakları ilk yol ayrımı Xamarin.Forms mi yoksa Traditional Xamarin arabirimi mi sorusu olacaktır. Traditional Xamarin kullanımı Android veya İOS platformlarının doğal geliştirme ortamlarını kullanmış, AppDelegate, Intent ya da Activity, UlView gibi platformlara özel kavramlara hakim olan geliştiricilerin aynı yapıları C# ile kullanmalarını sağlar. Aşağıda okuyacağınız bilgiler size xamarin nedir nerelerde kullanılır? sorusunun cevabını verecektir.

Xamarin hakkında bilinenler

Hybrid değildir.

-%100 Native app üretmektedir.

– Cross Platform (İOS, Android, WindowsPhone,…) uygulama üretmektedir.

– C# diliyle kodu yazılır ve C# mobil uygulaması geliştirme için en uygun dildir.

– Ortalama %75 oranında kodu ortaklaşa kullanır. Xamarin.Forms kullanımında %90+ değerine ulaşabilir.

– Objective-C, Java veya Swift ile yapabildiğiniz her şey C# ile de yapılabilir.

– Java for Android’de lamda kullanımı yoktur, Objective-C’de ise oldukça kullanışsızdır. Xamarin ile “functional Developers” kendi ortamlarında gibi hissederek programlanabilirler.

-Bir kere yaz, her yerde kullan mottosuyla çalışırlar.

-Kütüphane oluşturulmasına imkan verir.

-Xamarin için akıllı saat uygulaması da geliştirebilirsiniz.

-15.000’den fazla kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır.

Xamarin, C# dili programlama ile size cross platform native uygulaması geliştirmeyi sağlayan platform verilen isimdir. Genelde Xamarin ile İOS ve Android uygulaması geliştirildiği yönünde bir algı vardır, ancak bu platformda İOS ve Android uygulamalarına ek olarak Universal Windows Platfrom(UWP), Apple Watch, Mac, Android Wear uygulamaları da geliştirilebilir özelliktedir.          Xamarin’in en önemli sayılabilecek ve onu diğer hybrid kütüphanelerden ayıran özelliği native çıktısı üretmesidir. Xamarin ile geliştirdiğiniz bütün uygulamalar, ilgilendiğiniz platformun arayüz kontrollerini ve API’larını kullanabilmektedir. Xamarin, geliştiricilere ortak IDE, ortak kod, ortak dil ve kolay bakım imkanları sağlar. Windows kullanıcıları Xamarin kullanıcıları için ücretsiz olan Visual Studio Developer Edition programını kullanabilirler. OS X kullanıcıları ise ücretsiz olarak Xamarin Stuido IDE’sini indirip kullanabilme yetkisine sahiptirler. İOS ve Android için xamarin nedir nerelerde kullanılır?

 Xamarin.iOS

C# dili ile iOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan altyapıdır. Yazdığınız C# dili kodları Ahead-of-Time(AOT) adı verilen düzenleyici/toparlayıcı ile ARM assembly koduna çevrilir, bu sayede native uygulama geliştirmiş olursunuz. Tüm iOS API’ları C# dili ile kullanılabilir hale getirilmiştir. Buna ek olarak daha önce kullandığınız Objective-C kodlarını da Xamarin.iOS projesinde kullanmanız mümkündür. Xamarin iOS uygulamalarınızı test ve kontrol edebilmeniz için Mac bilgisayarınızın olması gerekiyor, çünkü şu an için Windows’ta çalışan iOS simülatörü bulunmuyor. Build, 2016’da konuşma yaptığı bir konferansda Windows için bir iOS simülatörünü geliştirdiklerini duyurmuştu.

Xamarin.Android

C# dili ile Android uygulamaları geliştirmek/değiştirmek için kullanılan bir altyapıdır. Yazdığınız C# dili  kodları Just-inTime (JiT) compiler tarafından native Android kodlarına dönüştürülürmektedir. Xamarin Android’de de tüm Android API’ları C# dili ile kullanılabilir. Daha önce yazdığınız Java kodlarını da bu sistemde kullanılabilirsiniz.

15000’den fazla şirketin kullandığı söyleniyor Xamarin’i. Türkiye’de de son zamanlarda Xamarin’in bilinirliği/tanınırlığı ve Xamarin Developer iş ilanlarının sayısı oldukça artmaktadır. Xamarin C# dili kullanan web ve masaüstü yazılımcıları için farklı bir iş alanı oluşturmaktadır.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!