Anasayfa / Genel / Yakın Geleceğin Bilişim Meslekleri

Yakın Geleceğin Bilişim Meslekleri

Yakın Geleceğin Bilişim Meslekleri

Teknoloji artık hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Yeni çıkan teknolojik ürünler, geliştirilen her şeyin teknoloji temelli olduğu çağımızda büyük bir alana bilişim sektörü liderlik ediyor. Bu nedenle artık sadece doktor ve öğretmen gibi meslekler yerini bilişim alanındaki mesleklere bırakmaya başlıyor. Çünkü bilişim sektörünün hayatımızdan çıkması mümkün olmadığı gibi, giderek daha da büyüme gösterdiğine şahit oluyoruz.

Bilişim sektörü dünya genelinde giderek daha güçlü ve köklü hale geliyor. Bu durum da bilişim alanında yeni ihtiyaçların ve mesleklerin doğmasını sağlıyor. Gelecekte öne çıkacak meslekler de bilişim alanıyla ilgilenen kişiler tarafından merak ediliyor. Hangi meslekler gelecekte daha prestijli ve avantajlı olacak, bilişim alanındaki yeni meslekler neler olabilir gibi soruların yanıtını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için geleceğin en parlak ve önü açık bilişim meslekleri listesini hazırladık. 2021 yılı itibariyle ileride güçlenecek ve talebin artacağı bilişim mesleklerini ve detaylarını içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz. Sizler için listelediğimiz tüm meslekler bilişim sektöründeki temel ihtiyaç açığı olan meslekler olduğunu da bilmelisiniz. Bu meslekler arasından seçim yaparak kariyerinizde zirve yapabilirsiniz!

Yazılım Geliştirme Mesleği

Yaşadığımız döneme ve geleceğe ışık tutan bilişim meslekleri arasında ilk sırayı yazılım geliştirme alıyor. Yazılım geliştirme mesleğinin ilerleyen dönemlerde daha da büyüme göstermesi bekleniyor. Bildiğiniz üzere yazılım teknolojik gelişmelerin tabanını oluşturuyor. Bu nedenle neredeyse oyun geliştirmeden mobil uygulamalara kadar her noktada büyük bir yazılım geliştirici talebi oluşuyor. Geleceğin en parlak mesleklerinden biri olan yazılım geliştirme bilişim sektörü ile yakından ilgilenen kişilerin de ilgi odağı haline geldi. Gelecek vaat eden bu mesleği icra ederek yurt içinde ve yurt dışında bilişim şirketlerinde çalışabilir ya da yazılım üzerine kendi firmanızı da kurabilirsiniz.

Yazılım Eğitimiyle ilgi detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İş Analisti Mesleği

Artık doktor, mühendis ve öğretmenlik kadar gündem olan mesleklerden biri de iş analisti mesleği oldu. Bilişim meslekleri arasında yer alan bu meslek dalı hakkında pek fazla bilginiz olmayabilir. Çünkü yeni yeni talep oluşan ve oluşan talebin de gelecekte artış göstermesi ön görülen meslekler arasında yer alıyor. İş analistlerinin bir şirketteki temel görevleri şirketin ihtiyaçlarını saptamak ve bu ihtiyaçlara yönelik bilişim ve iş çözümlerini üretmektir. İş analistleri bir noktada şirket yönetim ile bilişim departmanı arasında güçlü bir köprüdür demek de yanlış olmayacaktır.

Veri Analisti Mesleği

Yine bilişim alanı denildiği zaman ilk akla gelen mesleklerden biri de veri analistliği oluyor. Veri artık internet ve teknolojinin gelişmesiyle beraber hayatımızın odak noktalarından biri haline geldi. Verilerin korunması, oluşturulması ve takibi gibi süreçleri alanında profesyonel kişilerin yönetmesi gerekiyor. Bu noktada hemen hemen artık her şirketin bir veri analistine ihtiyaç duyduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Veri analistleri şirketlerdeki tüm bilgileri bilgisayar ortamında toplayarak yöneten kişilerdir. Eğer bilişim sektöründe kariyer yapmayı hedefliyorsanız bu mesleğin son derece cazip bir seçenek olduğunu bilmelisiniz. Bilişim eğitimleri kapsamında veri odaklı çalışmalar yaparak kendinizi bu alanda büyük ölçüde geliştirebilirsiniz.

Teknik Destek Uzmanı

Web sitelerinin ve yazılım ürünlerinin artış göstermesiyle ortaya çıkan bir diğer meslek ise teknik destek uzmanıdır. Bildiğiniz üzere artık her şey teknik bir alt yapı ile online-dijital ortamda sunuluyor. Sunulan bu yazılımlar, siteler ve hizmetlerin tümünde teknik sorunlar da ortaya çıkabiliyor. Kullanıcıların muhatap olarak teknik sorunlara çözüm bulacağı kişiler teknik destek uzmanlarıdır. Bilişim sektörünün en gözde mesleklerinden biri olarak eğer ilgileniyorsanız teknik destek uzmanlığını da tercih edebilirsiniz. Bu alana yönelik direk bir üniversite bölümü bulunmuyor. Nitekim ön lisans ya da lisans mezunu olan herkes teknik uzmanlık bilişim eğitimleri alarak kendini sektörde geliştirebilir. Pek çok yerli yabancı şirkette bu meslek için istihdam sağlandığını görebilirsiniz.

Network Uzmanı

Network uzmanlığı da bilişim sektörünün son trend meslekleri arasında gösteriliyor. Gelecekte ve şimdi en çok talep gören mesleklerden biri olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Network uzmanları şirket veya kurumların tüm yerel ve geniş ağlarını yönetir. Ağın donanım açısından beslenmesi, daha kaliteli olması ve yeniliklerin sürekli güncellenmesi, ağ ile ilgili herhangi bir sorunun oluşmasında destek olacak kişiler network uzmanlarıdır. Artık neredeyse her şirket ya da kurumun bir network uzmanına gereksinim duyduğunu görebilirsiniz. Önümüzdeki bu talebin global ölçekte daha da artış göstermesi ön görülüyor. Bu nedenle bilişim sektöründe yer alıyor ve ilgi duyuyorsanız bu meslek de tam size hitap edebilir!

Sistem Yöneticiliği

Bilişim sektöründe hızla gelişim gösteren ve talebin de her geçen gün artış gösterdiği mesleklerden biri de sistem yöneticiliği olarak dikkat çekiyor. Sistem yöneticileri kurum ve şirketler için oldukça önemli kişilerdir. Çünkü tüm alt yapıyı onlar oluştururlar. Firma ve şirketlerin ihtiyaç duydukları sistemleri geliştiren, konfigürasyonunu tamamlayan ve akabinde de sistemin iş sürecinde takibini sağlama görevini de sütlenirler. Halk dilinde sistem yöneticilerine bilgisayar tamircisi de deniyor. Ancak bu mesleği sadece bilgisayar tamirciliği ile sıkıştırmak yanlış olacaktır. Çünkü çok daha profesyonel ve kapsamlı geniş bir alanda hizmet veriyorlar. Şirketlerin gözde personelleri arasında yer aldıklarını ve giderek bunun daha da talep göreceği ön görülüyor.

Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Sanal gerçeklik de artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Sanal gerçeklik nedir sorusunu kısaca özetlemek gerekirse de; üç boyutlu tasarımlarla bir şeyin gerçekten varmış hissi yaratmasını sağlayan tasarımlardır. İşte bunu sağlayan profesyonel kişilere sanal gerçeklik tasarımcısı deniyor. 2021 yılında bu mesleğe ciddi anlamda ihtiyaç duyulurken giderek gelişen teknolojiyle bu talebin daha da büyümesi bekleniyor. Bilişim meslekleri arasında yıldızı parlayan mesleklerden biri olarak da sanal gerçeklik tasarımcılığı dikkat çekiyor.

Makine Öğrenmesi Mühendisliği ve Derin Öğrenme (Machine Learning ile Deep Learning)

Yine son yılların ve geleceğin en çok tercih edilen bilişim meslekleri arasında Machine Learning (makine öğrenimi) de yer alıyor. Bu meslek yapay zeka alanıyla ilgilidir. Yapay zeka artık hayatımızın her noktasında yer aldığı için meslek olarak makine öğrenme mühendisliğini icra etmek büyük fayda sağlayacaktır. Kendinizi makine öğrenmesi mühendisliği alanında geliştirebileceğiniz çeşitli eğitim programları bulunuyor. Mesleğinizin öncü isimlerinden biri olmak ve her mülakattan başarılı ayrılmak istiyorsanız bu eğitimlere ağırlık vermeniz gerektiğini unutmayın. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme eğitimlerini Bilişim Eğitim Merkezi’nden alabilirsiniz. Bildiğiniz üzere yapay zeka tamamen insan sinir sisteminden esinlenerek inşa edilmiştir. İnsanın sinir sistemi ne denli karmaşık ve çözülmeye her zaman ihtiyaç duyulan bir alansa yapay zekâda da aynı durum söz konusudur. Nitekim kaliteli bir eğitim ve profesyonel eğitmenlerle yapay zekaya ilişkin her detayı kolayca öğrenebilirsiniz. Hem Machine Learning (makine öğrenimi) hem de Deep Learning (derin öğrenme) eğitim programlarına katılım sağlayarak yapay zekâya ilişkin en ince detayları, algoritmaları ve daha fazlasını öğrenerek kariyerinizde zirve yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yapay Zeka Eğitimleriyle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bilişim meslekleri kapsamında en fazla ön plana çıkan ve gelecekte de daha fazla talebin olacağı meslekleri listeledik. Tüm bu meslek alanlarına yönelebilir, bilişim eğitimleri alarak kendinizi mesleğinizde daha fazla geliştirebilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

online eğitim

Online Eğitim Nedir?

Bilgisayar ve ardından da internetin hızlı gelişimi, insan hayatının pek çok noktasında büyük değişim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!