Anasayfa / Teknik Eğitimler / Yazılım Dilleri ve Yazılımcı Bakış Açısı

Yazılım Dilleri ve Yazılımcı Bakış Açısı

On yılı aşkın süredir Microsoft .Net yazılım geliştirme hakkındaki forumlara aktif katılım yapmaktayım. Bu süre içerisinde, yazılım dilleri ve proje geliştirme hakkındaki soru ve tartışmaları göz önünde bulundurduğumda, ülkemizdeki yazılımcıların bazı nedenlerden dolayı çok yanlış fikir ve yöntemlere sahip olduklarını gözlemledim. Aşağıda bu nedenleri sıralamaya çalışacağım.

Lise ve yüksek okullarımız -maalesef- bu yanlış fikir ve yöntemlerin ilk başladığı yerlerdir. İzlenimlerim, lise ve yüksek okul eğitmenlerimizin konuya uzak olmaları, yazılım eğitimi alanına bir katkı yapmıyor olmalarıdır. Kısaca, bir önceki öğrenim dönemindeki konular, hataları ile birlikte, araştırmadan ve sorgulanmadan bir sonraki döneme aktarılmakta. Öğretim görevlileri, yazılım ve bilgisayar alanında yenilikçi olmak bir yana hatalarını görmek ve düzeltmekten oldukça uzaklar. Ne yazık ki çok seçkin üniversitelerimizin bilgisayar mühendisliği bölümleri bile bu kapsam içinde kalmakta. Öğretim görevlilerinin acilen/en kısa zamanda reform niteliğinde değişikliklere yönelmelidir. Hatta bu yenilikler “sil baştan“ seviyesinde olmalıdır. Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği -eminim diğer mühendislikler de- alışa geldiğimiz ezberci eğitim tarzının geçerli olmadığı alanlardır. Maalesef medrese zihniyetinin devamı olan eğitim sistemimiz, bu alanlarda çağın ve mantığın çok gerisinde kalmaktadır.

“Hoca bize falan-filan dilini anlatmadı ama sınavlarda sordu”

Öğrencilerimden bu serzenişi birçok defa duymuşumdur. Bu durumun ne kadar kötü olduğunun bir göstergesidir.

Bu bir bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünde sınavlarda herhangi bir dil hakkında soru sorulduğu ve bu sınavların sonucunda öğrencilerin mezun olduğunu gösterir. İlk acı olan durum budur. Bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği bölümlerinde yazılım dilleri anlatılmamalıdır, yazılım dillerinin neden ihtiyaç haline geldiği, nasıl ortaya çıktığı ve varoluş mantığı öğretilmelidir. Bunun için elektronik ve donanım bilgilerinin verilmiş olması gerekir. Belki bu durumda bu öğrenciler yeni işletim sistemleri yeni yazılım dilleri üretebilecek ve olması gerektiği gibi olay bilimsel bir zemine oturacaktır. Bu haliyle, ABD’de A firmasında çalışan bir mühendisin geliştirdiği B yazılım dilini öğretme işini “mühendislik” sanan bir yapıdan ileri bir şey değildir.

İkinci acı olan durum ise öğrencinin, “falan-filan dilinin kendisine öğretilmesini” beklemesidir. Bu durumda, öğrencinin, kendisine verilen elektronik ve donanım bilgisi ile herhangi bir yazılım dilini kendiliğinden öğrenebileceği fikrinden çok uzak olduğu anlaşılıyor.

Belki bu değişimden sonra A dili ile B dilini birbiri ile karşılaştırma, “acaba hangi dili öğrensem, A dilimi iyidir B dili mi iyidir” gibi yersiz konulardan sıyrılabiliriz.

Diğer Yazılarımız:

Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Dünyanın En İyi Yazılımcıları Kimlerdir?

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

archicad nedir

Archicad Nedir?

Archicad, bir mimari tasarım programıdır. Archicad; kullanıcılara mükemmel bir mimari dizayn ve üretkenliği arttırma yeteneği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!