Anasayfa / Yazılım 360 Eğitimleri / Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım Mühendisliği Nedir?

21. yüzyıl teknolojinin çok hızlı bir şekilde geliştiği ve pek çok yeniliği hayatımıza dahil eden bir yüzyıl. Üstelik daha ilk çeyreği bile tamamlamadan köklü değişimler yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bunda bilgisayar teknolojilerinin etkisi oldukça büyük… Bilgisayar teknolojilerinin bu denli gelişmesiyle birlikte yazılım mühendislerine duyulan ihtiyaç da her geçen artıyor elbette. Peki, yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisleri ne iş yapar? Bu konuda aradığınız cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde çok ciddi bir dijital dönüşüm yaşanıyor. Üstelik bu dönüşüm son yıllarda birden bire oldukça hızlandı. Etkilerini 90’ların sonuna doğru daha fazla hissetmeye başladığımız ve bugün birebir yaşadığımız bu dijital dönüşüm, hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Bazı şeyleri tarih sayfalarına gömerken bazı yenilikleri de hayatımıza dahil etti ve etmeye devam ediyor. Örneğin, artık ev telefonlarına çok az rastlıyoruz hatta kısa bir süre sonra teknoloji müzelerindeki yerini alacaklar ama bir zamanlar “ yok artık, olur mu öyle şey” dediğimiz görüntülü görüşme hayatın içinde sıradanlaştı bile. Bilgisayarı bırakın, artık telefonumuz aracılığıyla bile her yerden ve her şekilde alışveriş yapabiliyoruz. Mobil teknolojiler her geçen gün ilerliyor. Bilgisayar programları olmadan hayatı devam ettirmek ise neredeyse mümkün değil. Tüm bunlar bazı melekleri tedavülden kaldırıyor tabi. Bununla birlikte bazı yeni meslekleri ortaya çıkarırken bazı mesleklerin de yıldızını daha da parlatıyor. İşte yazılım mühendisliği, son yıllarda yıldızı giderek parlayan mesleklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yazılım mühendisliği, yani orijinal adıyla Software Engineering kullanıcı ihtiyaçlarının belirlendiği ve bu ihtiyaçlara uyumlu yazılım gereksinimlerini tespit edilip geliştirildiği, günümüzün en geçerli mesleklerinden biri. Bir yazılım mühendisi için süreç şöyle işliyor: Öncelikle ihtiyaçlara ve gereksinimlere uyumlu yazılım dili belirleniyor,  ardından işlevi yerine getirmek üzere planlanan yazılımın oluşturulması süreci başlıyor. Ancak yazılım mühendisleri yalnızca yazılımın oluşturulması aşamasında etkin değiller, bu yazılımı oluşturacak ekibin seçilmesinden son kullanıcı testlerinin yapılmasına kadar her aşamada yazılım mühendislerinin uzmanlığına ihtiyaç var.

Yazılım mühendislerinin en temel görevini şöyle tanımlayabiliriz: Son kullanıcı odaklı olarak yeni yazılımlar oluşturmak ya da hali hazırda var olan yazılımların geliştirilmesini sağlamak. Hemen hemen her işimizi bir yazılım yardımıyla gerçekleştirdiğimizi hatırlatalım. Kullandığınız akıllı telefonların bir yazılımları olduğu gibi o akıllı telefonlara yüklediğiniz her uygulamanın da ayrıca bir yazılımı ve bunlar olmadan hayatı efektif kılmanız artık pek de mümkün değil.

 

Yazılım Mühendisleri Neler Yapar?

Yazılım mühendisi denildiği zaman yalnızca kod yazan biri aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz çünkü bir yazılım oluşturulmasındaki her aşamada mühendislik bilgisine ihtiyaç duyuluyor. Bir yazılım oluştururken hangi kodlama dilini kullandığı, hangi sektörde hizmet verildiği, hangi yazılımları oluşturduğu ve kompleks algoritmalar yaratmadaki becerisi gibi konular devreye giriyor. Bugünün parlayan mesleklerinden biri olduğunu düşündüğünüz de yazılım mühendislerinin maaşı da işte bu unsurlara bağlı olarak değişiyor.

Bir yazılım mühendisi planlama, çözümleme, tasarım, uygulama ve bakım gibi aşamalardan oluşan zincirleme bir hizmet sürecini gerçekleştiriyor. Planlama aşamasında kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde tutularak nasıl bir yazılım algoritması oluşturulması gerektiğini planyana yazılım mühendisleri buna bağlı donanım gereksinimlerini de belirliyor. Çözümleme aşamasında veri analizi yaparak yazılımın hangi amaçla kullanılacağı ve elbette müşterilerin beklentileri belirleniyor ve bunlarla birlikte kodlama diline karar veriliyor, ardından senaryo diyagramları çiziliyor. Tasarım sürecinde ihtiyaçları karşılayacak yazılım tasarlanıyor. Tabi bunu yaparken yazılımın kullanıcı deneyimini de belirleyecek olan görsel tasarım da planlanıyor. Yazılım mühendisi Yazılımın nasıl çalışacağını belirlediği için görsel aşamasında ayrıca profesyonellerden destek almakta fayda var. Uygulama aşamasında yazlımın tamamlanmasının ardından kodlaması ve testleri gerçekleştiriliyor. Kullanıcı deneyimi testi de bu aşamada gerçekleştiriliyor. Bon olarak hataların giderildiği bakım aşamasına geçiliyor. Bu noktada güncelleştirmeler yapılabiliyor. Ancak şunu unutmamakta fayda var, yazılım hizmeti “ yaptım, oldu ve bitti” denilebilecek bir hizmet değil. O yazılım kullanıldığı sürece yazılımın bakım aşaması bitmeyeceğinden yazılım mühendisine duyulan ihtiyaç da bitmiyor. Yazılım mühendislerinin görevlerini şu maddelerle özetleyebiliriz:

  • Hazırlanacak yazılımla ilgili müşteri ilişkilerini kurmak,
  • Müşterilerden aldığı bilgilere bağlı olarak analiz ve tasarım yapmak,
  • Program yazmak, yazılan bu programı test etmek ve eksikleri tespit ederek bu eksikleri gidermek
  • Yazılımı sorunsuz şekilde çalışır duruma getirdikten sonra, gerekli durumlarda kullanım yönergesini hazırlayarak kullanıcıların eğitilmesini sağlamak.

 

Kimler Yazılım Mühendisi Olabilir?

Günümüzün öne çıkan mesleklerinden biri olunca yeni neslin de en çok yöneldiği mesleklerden biri, yazılım mühendisliği. Peki, herkes yazılım mühendisi olabilir mi? Bu mesleği icra edecek olan kişilerin ne gibi özelliklere sahip olması gerekiyor, dersiniz?

Yazılım mühendisi olmak isteyen kişiler her şeyden önce bir tasarım yeteneğine sahip olmalı. Bunun yanı sıra fen ve matematik alanlarına ilgili olmaları da gerekiyor. Bildiklerini başkalarına aktarabilen, dikkatli, sabırlı, ekip çalışmasına yatkın, yeni fikirlere açık, kendisini sürekli geliştirebilen kişilerin bu mesleğe yönelmelerinde fayda var. Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin Yazılım Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Yüksek Lisans Programında veriliyor

 

Yazılım Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Bir yazılım mühendisi, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı ve geliştirildiği her yerde ve her sektörde çalışabiliyor. Bunlar arasında bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv ve hastane gibi sektörler verilebilecek en iyi örneklerden. Bugün yazılım mühendisliğine duyulan ihtiyaç oldukça fazla çünkü bu mesleği icra eden kişi sayısı çok fazla değil. Ancak yükselen bir trend olduğunu ve gelecekte daha fazla kişinin bu mesleği yapacağını düşünürseniz fark yaratacak işlere imza atacak donanıma sahip olmak önem kazanacak. Yazılım mühendislerinin genel olarak programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliği gibi alanlarda çalıştıklarının da altını çizmekte fayda var.

Sizde yazılım eğitimleri almak istiyorsanız hemen TIKLAYIN. 

 

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

en çok kullanılan programlama dilleri nelerdir

Programlama Dilleri Nelerdir?

Bilgisayarlar olmadan hayata devam etmek artık neredeyse imkansız. Gündelik yaşamda kullandığımız en basit ürünlerde bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!