Anasayfa / Genel / Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım Nedir?

Yazılım, temeli algoritmaya dayanan birçok alt dalı kapsamaktadır. Bu nedenle yazılım öğrenmek konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan kişilerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu nedenle temel olarak algoritmalar konusunda bilgi sahibi olunması gerekse de, yazılım öğrenmek için bu bilgiler yeterli değildir. Öncelikle yazılım öğrenmek istenen platformun belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü yazılım birçok platformda vardır ve her platformda farklı şekillerde kendini göstermektedir. Ancak her kodlama dili biraz farklı olsa da, temelde benzer mantığa dayanmaktadır.

Herhangi bir yazılım dili çok iyi öğrenilir ise diğer yazılım dillerinin öğrenilmesi konusunda zorluk yaşanmamaktadır. Bu nedenle temel soru yazılım nasıl öğrenilir sorusu olmalıdır. Yazılım öğrenmek isteyen kişilerin nereden başlaması gerektiği ile ilgili temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hangi Alanda Yazılım Yapacağınızı Belirleyin

Yazılım nasıl öğrenilir sorusundan önce hangi alanda yazılım yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Web sitesi mi, mobil programlama mı yoksa Windows programlama mı yapılacağına karar verilmelidir. Öncelikle bu konudaki soruları kendinize sorarak gerekli araştırmaları yapmalısınız. Bu aşamada yazılım eğitimi çok önemlidir. Ancak hangi alanda eğitim almak istediğiniz de önemlidir. Hangi alana kendinizi daha uygun ve daha yatkın görüyorsanız yazılıma da o alandan başlamanız uygun olacaktır.

Yazılımcı olmaya karar vererek bu yola çıktığınızda tek başınıza bu amaç doğrultusunda yürüyecekseniz masaüstü yazılımlara yönelmemeniz önerilmektedir. Yazılım programlarından en zahmetli olanı budur ve kesinlikle bir yazılım eğitimi gerektirmektedir. Masaüstü programları bir ekip işi olduğu için tek başınıza yapmanız sizi biraz zorlayacaktır. Ortaya sağlam bir ürün koyabilmek için sağlam bir ekip ile çalışmak gerekmektedir.

Son dönemlerde akıllı telefon kullanım sayısı milyarları aşmıştır. Bu nedenle mobil programlama yapmak mantıklı olabilir. Ancak temelinin sağlam atılmasını isteyenler ise yazılıma web alanından başlamaktadır. Web siteleri tasarımlarında hem programlama mantığı kavranır hem de birkaç farklı yazılım dili öğrenilmiş olur.

Hangi alanda yazılım yapmaya karar verdiyseniz, bir diğer aşama bu alanlarda hangi programlama dillerinin kullanıldığını öğrenmektedir. Her alanda kendine özgü diller kullanılır. Bu diller farklı gibi görünse de temelde aynı mantığa dayanır.

Web Tasarımı Alanı İçin Öğrenmeniz Gereken Diller

Eğer yazılım kursu alarak web tasarım alanında yazılımcı olmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken temel diller CCS, HTML, PHP, JQUERY, JAVASCRIPT ve BOOTSTRAP’tır. Bu kadar fazla dil olması sizleri korkutmasın. Azimli olup kendinizi inandırarak motive ederseniz, başarılı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

Bu dillerden ilk olarak öğrenilmesi gereken HTML’dir. Hiper Metin İşaretleme Dili anlamına gelen HTML, diğer diller arasında öğrenmesi en kolay dildir. HTML dili öğrenilmeden diğer dillerin öğrenilmesi çok zordur. Bu nedenle temel olarak bu dilin öğrenilmesi gerekir.

İyi bir web tasarımcısı olmak istiyorsanız, yaptığınız sitede kullanıcıya hitap etmeli ve göz yormamalısınız. Gereksiz ayrıntıların olmadığı bir site tasarımı ile işlevsel ve basit bilgiler sunmalısınız. Kullanıcı web sitesinde aradığı bir bilgiyi uğraşmadan bulmalıdır. İyi bir web tasarımcısının temelde HTML programını çok iyi bilmesi gerekir.

Windows Programlama Alanı İçin Bilinmesi Gereken Diller

Web tasarımına göre biraz daha zor olan Windows tasarımının belirli bir algoritması vardır. Genelde bu algoritmanın öğrenilmesinden çekinilmektedir. İlk olarak bilinmesi gereken dil C# dilidir. Microsoft’un derlediği ve desteklediği bir programlama dilidir ve her geçen gün gelişmektedir.

Diğer dil çeşitlerine göre daha çok kaynak var olduğu için web de çeşitlilikte fazla olmaktadır. Programlama yapan kişiler genelde işlevselliğe önem vermektedir. Bunun temel nedeni ise arka planda yazılmış olan kodlardır. Ancak işlevselliğin yanında görselliğin de katılması gereken bir alandır. Oyun, tarayıcı ve uygulama gibi şeyler rahatlıkla bu dil ile yapılabilir.

Mobil Programlama İçin Bilinmesi Gereken Diller

Diğer alanlara göre daha zor olan mobil programlama için de yazılım kursu almak faydalı olacaktır. Temelinde JAVA olan mobil programlama için bu dili öğrenmek uzun zaman almaktadır. Ancak alınan yazılım kursu sayesinde odak noktası anlaşıldığı zaman daha da kolaylaşacaktır.

Mobil programlama alanı çok geniştir ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Çoğu insanda cep telefonu yer aldığı için bu alanın kullanımı daha yaygındır. Bu alan tercih edilecek ise JAVA dilinin çok iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.

Kendinizi Deneyerek Bilgilerinizi Test Edin

Hangi alanda kendinizi daha etkili hissediyorsanız o alanda kendinizi test ederek bilgilerinizi ölçebilirsiniz. Ufak denemeler ile internette bulunan basit düzeydeki örnekleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede aklınıza yatan yerden başlayabilir ve bu alanda başarıyı elde edebilirsiniz. Kendinize duyduğunuz özgüven arttıkça başarınız da artacaktır. Bu güveni daha hızlı kazanmak için Bilişim Eğitim Merkezi’nin yazılım eğitimlerinden yararlanabilirsiniz. Yoğun bir şekilde talep gören yazılım eğitimleri konusunda uzman olan Bilişim Eğitim Merkezi, sektörün nitelikli yazılımcı ihtiyacını karşılamak ve gençlere istihdam sağlamak amacı ile en kaliteli yazılım eğitimini vermektedir. Microsoft’un en üst seviyedeki yetkili bir eğitim merkezi olan Bilişim Eğitim Merkezi ile yazılım konusunda istediğiniz seviyeye kısa zamanda gelebilirsiniz.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

online eğitim

Online Eğitim Nedir?

Bilgisayar ve ardından da internetin hızlı gelişimi, insan hayatının pek çok noktasında büyük değişim ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!