Anasayfa / Akademik Eğitimler / Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Yeni Mezunlara Tavsiyeler

Sevgili yeni mezun,

Tahminimce şuan çoğu belirsizliğin içinde hapsolmuşsun. Bir şeyler yapmak ve geleceğini kurtarmak istiyorsun. Ve bunları yapmak içinse bir fikrin yok. Yakın çevrende sana bir sürü akıl veriyor. Kafan da iyice karışmış durumda.

Bunları aşıp kendi hayalindeki işi yapman için senin de bir şeylere başlaman gerekiyor. Nereden ve nasıl başlayacağım diyorsan, bu makalemizde bunun için sana yardımcı olacağız. Öncelikle kendini yalnız hissetmemelisin. Seninle aynı anda binlerce kişi mezun oluyor ve hemen iş bulamıyor. Hemen karamsarlığa düşmemelisin. Bunun için de bu yolda yapman gerekenlere gelelim.

Öncelikle, her ne meslekte olursan ol bir amaç edinmiş olman gerekiyor. Nasıl mı? Akademik bir gelecek için mi yoksa Özel sektör de mi ilerleyeceğine karar vermiş olmalısın. Şimdi amaç edindiğimize göre yapmamız gerekenler tabi ki bununla sınırlı değil. Kendine bir idol kişi seçmelisin. O senin durumunda nelerle savaşmış bunu öğrenmelisin. Bu hayatta tüm başarılı kişilerin bir rol modeli ve bir amacı vardır. Artık amacımızı da belirlediğimize göre, gelelim hedeflerimize. Evet, hedeflerimiz arasında neler olabilir. Hemen söyleyelim. Seni diğerlerinden ayıran özelliklerini keşfetmen ve bu yönde ilerlemen gerekiyor. İş Hayatında başarılı bir çalışan olmak için üniversite hayatında kendini keşfetmiş ve dolu dolu bir üniversite hayatı yaşamış olman gerekiyor. Yapman gereken şeyler arasında ilk sırada projeler ve hocalarına akıl danışmak olmalı. Piyasada ne olmuş ne bitmiş bunlara yönelik projeler yapmalısın. “Bir sürü proje yaptım, yetmez mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Ama tabi ki de yetmez. Rakiplerinize fark atmalısınız ki piyasada duyulabilesiniz. O gönüllü veya zorunlu stajlarınızı sakın ama sakın naylon(sahte) staj yapmayın. Koca bir yazınız çöpe gitmemeli. Orda ki kişilerle aranızı iyi tutup, kendinizi gösterip referans edinmeye bakın. Yoksa kimse size “İşiniz hazır, gel yarın başla!” demiyor. Bunu bilerek stajlarınızı göz ardı etmeyin. Şimdi “Yapılacaklar bu kadar mı?” diyorsun. Tabi ki de bu kadar değil. Hangi firmaya gidersen git. Senden dil bilmeni isteyecekler. Senden ricam üniversite hayatında bunu halletmiş ol. Anlattıklarım zor gibi gözükse de yapabilirsin. Bahane üretmek yerine, çözüm üretmelisin. Bu devirde üretmeyen kazanamıyor. İster mühendis ol ister doktor, işverenler senin onlara neler kattığına bakıyor. Sende onlara bir şeyler katmak için, üniversite hayatını boş geçirenlerden olma. Okuyan herkesin kanatları var. Fakat kimileri tavuk, kimileri şahindir. Mesele kanat çırpmak değil; mesele uçabilenlerden olmak.

Hakkında bilisimegitim

Ayrıca Kontrol Edin

Bina Uygulamalarında İç Mimarlık Mesleğinin Yeri ve Önemi

Günümüzde İç Mimarlık eğitimini devlet okulları yanı sıra, yoğun sayıda özel okullar vermektedir. İç mimarların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonEğitimler İçin Arayın!